GTK – FreeSoft megállapodás

Eck Ilona, a FreeSoft Nyrt. vezérigazgatója és dr. Villányi László, a Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának dékánja február 11-én Gödöllőn ünnepélyesen is aláírta a FreeSoft és a SZIE-GTK együttműködési megállapodását.

 

 Az együttműködésnek az a célja, hogy közösen hasznosítsák a kar oktatóinak és kutatóinak tudását, tapasztalatait, és magas szintű képzési és tudományos háttértámogatást nyújtsanak a FreeSoft csoport munkájához. A partnerek együtt dolgoznak a graduális és posztgraduális képzésben, módszertani és kutatási tevékenységben; az oktatás színvonalának emelésével, a képesítési és képzési igények teljesítésével hozzájárulnak az intézmény és a cégcsoport fejlesztéséhez, hatékony működtetéséhez.

Felmérések szerint a magyar felsőoktatás egyik legsúlyosabb problémája a felsőoktatás és az üzleti szféra közötti kapcsolatok elégtelensége. A megállapodás egyesíti a két szektor egy-egy sikeres szereplőjének tudását. A FreeSoft egy tucat embert alkalmazó kisvállalatból két évtized kemény munkájával a multinacionális cégekkel szemben is versenyképes informatikai, rendszerintegrátor céggé vált. A GTK Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő egyetemi kara és mára az egyetemi karok rangsorában az első öt között szerepel, kiemelkedő képzést és tudományos munkát nyújtva, mind a gazdaság-, mind a társadalomtudományok területén.

Az együttműködés révén a GTK-n tanuló hallgatók a kiváló minőségű elméleti oktatás mellett, egy sikeres vállalat működésében tapasztalatot szerezve - szakmai gyakorlat keretében -, a diplomájuk piacképességét jelentősen növelő gyakorlati ismeretekre tesznek szert.

A közös kutatásokkal olyan sikeres, az üzleti életben is hasznosítható szabadalmak jöhetnek létre, amelyek alkalmazása növeli a FreeSoft üzleti eredményességét és a SZIE GTK tudományos elismertségét. Ehhez a területhez kapcsolódóan a FreeSoft csoport konkrét kutatási projekteket indított a Kar (IK)2 Innovatív Iparágak Kutatóközpontjában.

A megállapodás közös társadalmi szerepvállalást is jelent. A SZIE GTK oktatási és tudományos teljesítményével, a FreeSoft csoport a hallgatók speciális képzésével, a nyílt forráskódú (open source) szoftverek elterjesztésével egyaránt hozzájárulnak a tudásalapú társadalom fejlődéséhez.

Az Innovatív Iparágak Kutatóközpont (IK)2 létrehozásának célja, hogy elméleti kutatási hátteret, illetve oktatási platformot biztosítson a kutatás-fejlesztésre alapozott versenyképes innovatív iparágak megteremtésére, vállalati környezetben tapasztalatot szerzett fiatal szakemberek kinevelésével. Mint Dr. Vasa László egyetemi docens, az RGVI keretei között működő kutatóközpont vezetője elmondta, kiemelt kutatási területként jelenik meg a nyílt szabványokon alapuló, nyílt forráskódú, a közigazgatásban alkalmazható informatikai megoldások tervezése és költség-haszon elemzése.

Az együttműködés keretében a Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának hallgatói szakmai gyakorlati program keretében is betekintést nyerhetnek az informatikai üzlet világába. A kutatóközpont keretein belül szakkollégium működtetését is tervezik, amelynek keretében a legtehetségesebb hallgatók kapcsolódhatnak be az intézet munkájába, megismerve egy-egy kiemelt kutatási terület (hidrogéngazdaság, ESFRI infrastruktúra által biztosított monopol jellegű tudományos környezet jellemzőinek vizsgálata, a kutatás-fejlesztés hosszú távú finanszírozhatósága) sajátosságait.