Tiszteletbeli doktorrá avatták Delhiben dr. Puskás Jánost és dr. Bujáki Gábort

 Dr. Puskás János, a Szent István Egyetem mb. rektorhelyettese januárban a Delhi School of Professional Studies and Research által évente megrendezésre kerülő konferencián vett részt, mint a rendezvény díszvendége. A "Global Meltdown or Recession: India Vis-a-Vis Rest of the World" témájú nemzetközi konferencia keretében dr. Puskás Jánost a Delhi School of Professional Studies and Research, Ministry of HRD, Government of India "Honoris Causa" doktorává avatták. A kitüntető címet Dilip Bandopadhyay, a Guru Gobind Singh Indraprastha Egyetem rektora adta át.

 

 Dr. Puskás János az elmúlt években számos területen segítette elő a Tessedik Sámuel Főiskola, majd a Szent István Egyetem nemzetközi kapcsolatainak erősítését és az indiai kapcsolatok kibővülését. 2009-ben beválasztották a Delhi Business Review és a Journal of Risk Management szerkesztői tanácsadó testületeibe.

A 2010. évre 3 "Honoris Causa" doktori cím került odaítélésre. A másik kettő közül az egyik szintén a Szent István Egyetemre kerül, dr. Bujáki Gábor egyetemi magántanár, a Pest Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány igazgatója részesült a kitüntető címben. A harmadik díjazott Peter Bielik professzor, a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem dékánja.

 A rektorhelyettes három felsőoktatási intézmény és Bihar tartomány vezetőivel a felsőoktatási és a gazdasági együttműködési lehetőségekről tárgyalt. A megbeszélések eredményeként India legnagyobb egyetemén Delhiben a Guru Gobind Singh Indraprastha Egyetem vezetőivel megállapodást írt alá a kapcsolatok további elmélyítéséről az oktatói és hallgatói cserék kölcsönös támogatásáról és gyakorlati megvalósításáról.

Dr. Puskás János hivatalos látogatást tett a Birla Institute of Management Technology (BIMTECH) felsőoktatási intézménybe, mely India második legszínvonalasabb menedzsmentet oktató intézménye a 2009. évi rangsor szerint. Kölcsönösen hangsúlyos témaként került a megbeszélések középpontjába a klaszter-menedzsment kérdése. A Magyarországon csak az utóbbi 2-3 évben kialakuló klaszteresedés - vállalkozói-oktatási-kutatási összefogás - Indiában már hagyományokkal rendelkezik és több mint 6000 klasztert számlálnak, melyből mintegy 200 jelentősége kimagasló. Egymás tapasztalatai kölcsönösen hasznosíthatók az oktatás, a kutatás és a vállalkozásfejlesztés területén is. Közös képzésként mindkét országban elismert programok kínálhatók, melyek akár a közös, vagy dupla diploma szintig is eljuthatnak az együttműködés eredményeként.

 Az indiai hallgatók körében kiemelkedő az érdeklődés a Szent István Egyetemen folytatható tanulmányok iránt. Mahesh Kumar Singh egyetemi adjunktusnak köszönhetően már 2009 novemberétől 5 indiai hallgató tanul Gödöllőn. A három felsőoktatási intézmény, mintegy 360 magyarországi részképzésre jelentkezett hallgatója közül a látogatás során a legígéretesebb 30 került kiválasztásra.

Az indiai Bihar tartomány miniszterelnökével, Nitish Kumarral és rendészeti főnökével Gupteshwar Panday-al a tartományi székhelyen Patna-ban történt találkozó alkalmával a felsőoktatáson kívül elsősorban a regionális fejlesztési lehetősége kerültek szóba. Bihar tartomány 2009-ben 11,2 százalékos GDP növekedést ért el. Ezzel az indiai tartományok közül a legmagasabb növekedési rátát produkálta egy válságokkal küszködő világgazdaságban. Az együttműködés felsőoktatáson kívül a gazdasági és önkormányzati szférákra történő kiszélesítésével komolyan hozzájárulhat Magyarország egyik legfejletlenebb térségének felemelkedéséhez. A Szent István Egyetem Tessedik Sámuel Egyetemi Központjához tartozó karok eddig is kiemelkedően teljesítettek a regionális fejlesztések elősegítésében.