Újabb pályázati források elnyerése a cél

A Szent István Egyetem Szenátusa 2009/2010. tanévi hatodik rendes ülését február 17-én tartotta Gödöllőn, s valamennyi előterjesztést egyhangúlag elfogadta. Napirend előtt dr. Solti László rektor elmondta, hogy az Alkalmazott Bölcsészeti Karon dr. Szarvák Tibort főiskolai docens választották meg a Szenátus új tagjának, az Állatorvos-tudományi Kar új hallgató szenátora Veszprémi Vanda.

 

B. G.

A Szenátus első napirendi pontként tájékoztatást kapott a „Hallgatói és intézményi szolgáltatásfejlesztés a felsőoktatásban" (TÁMOP-4.1.1.A-10/2/KMR és TÁMOP-4.1.1.A-10/1/KONV) című, a SZIE által két régióban beadható tükörpályázatok helyzetéről, s támogatta azok benyújtását.

A pályázati kiírás előző, 2009. évi fordulójában a SZIE 183 millió Ft költségvetésű projekthez nyert támogatást annak érdekében, hogy minden karán valósuljon meg egy egységes alapokon nyugvó egyetemi diplomás pályakövetési, alumni- és karrieriroda-rendszer, komplex hallgatói szolgáltatásokkal. (Erről a projektről lapunk 5-6. oldalán írunk bővebben - a szerk.)

A SZIE-DPR projekt tervezésnek alapelve, hogy a létrejövő rendszer legyen „alappillére" a most tárgyalt pályázati kiírásból finanszírozandó Intézményirányítási és Vezetési Rendszerek bevezetése projektnek.

A SZIE-AVIR projekt - a SZIE-DPR projekttel szoros összhangban - az egyetem szervezetének, működésének, irányításának fejlesztéséhez kíván hozzájárulni.

A pályázat keretében megvalósítandó tevékenységek (a pályázati kiírás számozása szerint) a következők:

1. Munkaerő-piaci alkalmazkodás fejlesztése

1.1. Munkaerő-piaci felmérések és kapcsolattartás

1.3. A felsőoktatás szakember-kibocsátásának munkaerő-piaci igényekkel való összehangolása érdekében a gyakorlati oktatás erősítése

2. Intézményirányítás fejlesztése

2.1. Minőségirányítási rendszerek fejlesztése, szervezetfejlesztés

2.2. Adattár alapú vezetői információs rendszer fejlesztése és kapcsolódó menedzsment szolgáltatások fejlesztése

4. Nemzetközi versenyképességet elősegítő szolgáltatásfejlesztések

A projekt várt eredményei:

A képzési igények pontosabb meghatározása a Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat, a Regionális Munkaügyi Központok által jelzett igények alapján;

Munkaadók által meghatározott, konkrét képzési igények rögzítése és az egyetemi képzési kimenetek rugalmas átalakítása a kialakított információ-rendszer adatainak felhasználása, visszacsatolása révén;

A gyakorlati képzési helyek kialakításával évi 300 feletti végzős hallgató kap olyan diplomát, amelyet a munkaerő-piac előnyben részesít;

A informatikai és a minőségirányítási fejlesztéseket egységes - ez Egyetem „üzleti folyamatainak újratervezésén"(BPR) alapuló szemlélettel - végrehajtva létrejön az Adattárház-alapú Vezetői Információs Rendszer és ezzel egy időben kialakíthatók az egyes Irányítási Rendszerek (MIR/KIR/IBIR);

A Nemzetközi versenyképességet elősegítő szolgáltatásfejlesztések révén javul az egyetemünk idegen nyelvű PR tevékenysége, javul a képzés-kínálat áttekinthetősége, gyorsul, könnyebbé válik a külföldi intézmények, hallgatók számára nyújtott szolgáltatásaink elérhetősége.

Ezekben a sorsfordító időkben - tartalmazza az előterjesztés - az egyetem jövőjét csak a céltudatos fejlesztések, korszerű módszerek alkalmazása jelentheti. A pályázatok ezen fejlesztésekhez kívánnak erőforrásokat és fejlesztési lehetőséget szerezni.

A Szenátus elfogadta az egyetem Fenntarthatósági stratégiáját, amely pályázati előírásoknak való megfelelést szolgál. A dokumentum az egyetem profiljába tartozó, az intézmény hosszú távú jövőképével, az intézmény fejlesztési tervének figyelembevételével meghatározott legfontosabb célkitűzéseket tartalmazza, valamint az azok eléréséhez szükséges fő cselekvési területeket, irányokat foglalja össze.

A testület támogatta a január 15-én Szarvason, a Szent István Egyetem Víz- és Környezetgazdálkodási Karán megalapított „Első Magyar Szaktanácsadói Induló Klasztert". A klasztermenedzsment feladatokat a kar látja el. Az alapítók megbízták a klasztermenedzsmentet a létrehozott klaszter szervezeti- és működési szabályzatának kidolgozásával, valamint a következő klaszterközgyűlésre történő előterjesztésével.

Az Ybl Miklós Építéstudományi Karon tíz éve nincs meleg étkezési lehetőség, pedig igény van rá. A Thököly u. 67. és 74. szám alatti menza és büfé üzemeltetésére lefolytatott pályázat eredményeként ez a helyzet megváltozik. A Szenátus javasolta a Herosz Catering Kft-vel a szerződés megkötését. Az ajánlattevő szeptember 1-jéig 45 millió Ft értékben felújítást és konyhai eszközök telepítését vállalta. Ebből 20 millió Ft értéket jelent a konyhatechnológia kialakítása és 25 millió Ft összeget a 358 m2 alapterületű konyha és étterem felújítása.

A Szenátus támogatta együttműködési megállapodás kötését az egyetem és az FVM KASZK Szakképző Iskola, Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola, Kollégium, FVM Gyakorlóiskola között az alábbi feladatok ellátására:

  1. Közös kiállítások, szakmai programok szervezése, lebonyolítása;

  2. A SZIE BSc kertészmérnöki képzése részére gyakorlati bázis lehetőségét nyújtja a VMSZKI;

  3. A VMSZKI tantermeinek felajánlása rendezvényekre, továbbképzésekre;

  4. A VMSZKI kollégiumának, ebédlőjének és a tankertjének felajánlása rendezvényekre, továbbképzésekre;

  5. A VMSZKI tantermeinek felajánlása, akár más középiskolák tanulóinak is szóló előkészítőre;

  6. Szakdolgozat, diplomamunka helyszínének biztosítása a VMSZKI kertészetében, iskolájában;

  7. A VMSZKI részéről külső konzulens és segítő felajánlása a SZIE hallgatóinak;

  8. Fajtabemutatók, gyűjtemények felajánlása egyetemi oktatási célra;

  9. A SZIE részéről a VMSZKI diákjainak lehetőség biztosítása a SZIE megismerésére, részvételi lehetőség biztosítása az esetlegesen megtartott előkészítőkön;

  10. A VMSZKI gyakorlatain a SZIE hallgatói részére részvételi lehetőség biztosítása;

  11. A VMSZKI tanfolyamain a SZIE hallgatóinak részvételi lehetőség biztosítása;

  12. SZIE Kertészeti Technológiai Intézet részéről előadások tartása előzetesen egyeztetett témákban;

  13. Felek a jelen együttműködést marketing céllal felületeiken megjelenítik.

A Szenátus támogatta informatikus könyvtáros levelező költségtérítéses alapképzési szak indítását Szarvas telephelyen, óvodapedagógus alapszak indítását - levelező munkarend szerint - jászberényi telephelyen, továbbá logisztikai műszaki menedzserasszisztens felsőfokú szakképzés alapítását és indítását a Gépészmérnöki Karon.

Egyhangú szavazással támogatták, hogy a múlt évben elhunyt dr. Tuba Zoltán egyetemi tanár helyett dr. Hornung Erzsébet egyetemi docens legyen a biológus MSc szak vezetője.