Ötből öt egyetemi tanári pályázatot támogatott a MAB
A Szent István Egyetem Szenátusa 2010/2011. tanévi kilencedik rendes ülését május 5-én, tartotta Gödöllőn. A napirend tárgyalása előtt dr. Solti László rektor újra megköszönte a bizalmat, amit az előző, a rektori pályázatokról véleményt nyilvánító ülésen a Szenátustól kapott. Ezt követően tájékoztatást adott arról, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottság a Szent István Egyetemről benyújtott mind az öt egyetemi tanári pályázatot támogatta.
Név szerint dr. Fodor Lajos (Egészségtudományi és Környezet-egészségügyi Intézet), dr. Gyulai Gábor (Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar), dr. Hornung Erzsébet (Állatorvos-tudományi Kar), dr. Jánosi László (Gépészmérnöki Kar) és dr. Tuboly Tamás (Állatorvos-tudományi Kar) pályázata nyert támogatást.
Umenhoffer Péter, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke mutatta be az EHÖK által a Szenátusba delegált új hallgatókat, Majoros Ádámot (Alkalmazott Bölcsészeti Kar), Faragó Csabát (EKI), Ádám Dórát (Gazdasági Kar), Sorodi Enikőt (Ybl Miklós Építéstudományi Kar) és Baranyi Beatrixot (Víz- és Környezetgazdálkodási Kar).
A SZIE Gazdasági Tanácsa május 4-én tartotta első teljes létszámú ülését, amelyen Faragó Csabát, az MVM Zrt. igazgató tanácsának elnökét választották meg egy éves időtartamra elnöknek. A Gazdasági Tanácsnak hivatalból tagja dr. Solti László rektor és Tatár Imre gazdasági főigazgató. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium delegáltja dr. Hajdu Koppány, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium delegáltja Róta Tamás, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium delegáltja Lakatos Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium delegáltja Tavaszi Zsolt. A Gazdasági Tanács Szenátus által megválasztott tagjai: dr. Dérer István, Faragó Csaba, dr. Bujáki Gábor.
A Szenátus elfogadta az Ybl Miklós Építéstudományi Kar Közmű- és Mélyépítési Tanszékére kiírt egyetemi tanári pályázatot bíráló bizottság összetételét.
A Szenátus támogatta dr. Szarvák Tibor egyetemi docens, dr. Dávid Lóránt Dénes főiskolai tanár, dr. Gurka Dezső főiskolai docens, dr. Katona Krisztina főiskolai docens, dr. Takács Márton egyetemi docens és dr. Kovács Zoltán főiskolai docens főiskolai tanári pályázatát.
A Szenátus elfogadta a Szent István Egyetem 2010. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló beszámolót.
A költségvetési év gazdálkodásának általános értékelése szerint összességében az egyetem 2010. évi gazdálkodása stabil és megalapozott volt. Feladatai ellátása és működése során költségvetési előirányzatainak betartásával a rendelkezésre álló eszközök és források ésszerű igénybevételével gazdálkodott. A fizetési kötelezettségek teljesítéséhez szükséges pénzeszköz folyamatosan rendelkezésre állt.
A költségvetés teljesítése során a saját bevételek növelése és a maradvány igénybevétel tette lehetővé a dologi kiadások finanszírozását, az eszközállomány fejlesztését, valamint 2011. évre a költségvetési tartalékot jelentő előirányzat maradvány képzését.
A mérleg alakulása azt tükrözi, hogy az eszköznövekedés döntő részét, 79,3 %-át a saját források emelkedése fedezte, a fennmaradó 20,7 %-os növekedés forrása a rövidlejáratú kötelezettségek emelkedése volt. Ez utóbbit döntően központi intézkedés végrehajtása indokolja.
A költségvetés teljesítése a rendelkezésre álló forrásokra alapuló következetes, költségtakarékos gazdálkodás eredménye.
A Szent István Egyetem 2010. évi gazdálkodási célkitűzéseinek középpontjában a megbízható, folyamatos működési feltételek biztosítása, az éves költségvetés teljesítése, valamint a pénzügyi stabilitás fenntartása állt.
Összefoglalóan megállapítható, hogy a költségvetésben meghatározott programok teljesültek, a képzés és kutatás színvonalának emelését, az egyetem zökkenőmentes működését és folyamatos likviditását biztosította a gazdálkodás.
Ugyancsak elfogadta a testület az Egyetemi Minőségügyi Központ létrehozására vonatkozó előterjesztést. Az Egyetemi Minőségügyi Központ létrehozásának tervezett időpontja június 1.
A Szenátus támogatta a következő TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1 pályázatok benyújtását:
- Digitális, interaktív tananyag és tartalomfejlesztés a SZIE MKK mesterszakjain,
- Új digitális tananyagfejlesztés a SZIE ÁOTK-n,
- Virtuális, multimédiás képzés- és tartalomfejlesztés a SZIE GTK-n,
- E-learning alapú tartalomfejlesztés és központi tudás- és médiatár létrehozása a mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnök mesterszak fejlesztésére (e-AgEng) (SZIE GEK),
- Biomechanikai rendszerek (SZIE GEK),
- Munkaerő-piaci alapú tananyag és képzésfejlesztés egymásra épülő kereskedelmi, műszaki- és gazdaságtudományi jellegű képzési ciklusoknál a Dél-Alföldi térségben (SZIE GK),
- Hiánypótló BSc képzések az építéstudomány területén (SZIE YMÉK),
- A hulladékgazdálkodás képzés- és tartalomfejlesztése, képzők képzése a felsőfokú szakképzés, az alap- és mesterképzés és a szakirányú továbbképzés egymásra épülő képzési szintjein (SZIE VKK),
- Környezetvédelmi ismeretek integrált fejlesztése az agrár alapképzési szakon mobil térinformatikai tartalomfejlesztéssel (SZIE MKK).
A Magyar Nemzeti Galéria és a Szent István Egyetem közötti megállapodás megkötését is támogatta a Szenátus. Ennek keretében a galéria oktatóteret nyújt az egyetem muzeológiával foglalkozó, illetve a Galéria gyűjtőköréhez kapcsolódó kurzusainak a gyakorlati részéhez. Az egyetem vállalja, hogy pedagógiai programjába beépíti a galéria kínálta lehetőségeket és gondoskodik arról, hogy azokat a hallgatók igénybe vegyék.
Ugyancsak támogatta a Szenátus együttműködési megállapodás megkötését a SZIE Gazdasági Kar és az ILS Szakközép- és Felnőttképző Iskola között reklámszervező szakmenedzser felsőfokú szakképzés tanulói jogviszonyban történő folytatására, a SZIE Pedagógiai Kar és a Juhász Gyula Református Gimnázium és Szakközépiskola között csecsemő- és gyermeknevelő-gondozó felsőfokú szakképzés tanulói jogviszonyban történő indítására.
A Víz- és Környezetgazdálkodási Kar előterjesztésére a Szenátus több klaszter megalapítását támogatta. Így a kar részvételével jöhet létre a Zöld Gazdaság és Tiszta Víz Klaszter, a Víz- és Környezetgazdálkodási Klaszter, a Textil- és Ruhaipari Klaszter, az Őselemek Harmóniája Klaszter és a Környezettudatos Fejlődésért Klaszter.
A Szenátus támogatta a szarvasi kar és az AXIUS Holding közötti együttműködést, továbbá tudományos együttműködési megállapodás megkötését a kar és az MTA Kémiai Kutatóközpont Anyag- és Környezetkémiai Intézete között K+F munka végzésére.
Támogatta a Szenátus keret-megállapodás megkötését a Gépészmérnöki Kar és az indiai Varanasi Menedzsment Intézet között.
A Szenátus támogatta az egyetem és a németországi Energie Palner Team együttműködését abban, hogy az épületenergetikai szakemberek Magyarországon is megszerezhessék a PHI „Minősített Passzívház Tervező” minősítést.
A Szenátus támogatta, hogy a SZIE GK alapító tagként vegyen részt a 3D Kreatív Innovációs Klaszterben és támogatta az MKK részvételét a biomassza energetikai célú hasznosítását célzó BIOACT pályázatban.