Rokondicsérő sördalok – Beszélgetés Berecz Andrással
A Zöld Forgatag megnyitását követően Berecz András mesemondó és népdalénekes estjére került sor. A jó hangulatú előadás ezúttal is nagyszámú közönséget vonzott. A mesék és dalok előtt azonban további terveiről, előadói, gyűjtő- és kutatómunkájáról kérdeztük Berecz Andrást.
RADÓ GÁBOR
- Most éppen milyen témákon dolgozik?
- Közeledik december ötödike, ami 2004 óta komoly fejfájásom nekem. Ezzel kapcsolatban vagy hallgatni, vagy káromkodni szoktam - igazából egyiket sem szeretem. Az utóbbi időben megtalálni véltem a kitörési pontot, aminek csuvas énekek a neve. A csuvas kis nép; egymilliónyian vannak Csuvasiában és további egymilliónyian Szibériában, elszórtan. Van egy olyan műfajuk, amiről a világirodalom még nem szerzett tudomást - mivel ritka, hogy ennyire kis népekkel foglalkozzon. A műfaj neve rokondicsérő sördal, amiben a csuvasok - megszámlálhatatlan hasonlat segítségével - a rokonság jelentőségével foglalkoznak. Például, ha van testvéred, akkor őrizd meg, még ha veszekednél is vele. A háznak dísze, ha két jó rokon le tud ülni egymással - ez a dísz olyan erős, mint a szépen megfont kerítés. Az egyik dal még azt is állítja, hogy az igaz beszédet és a hazug szót csak a rokonok együtt meghallgatva tudják elválasztani.
- Az érdeklődők már találkozhattak e dalokkal Rokonok söre címmel megjelent könyvében, amiben csuvasföldi gyűjtéseit tárta a közönség elé...
- December ötödikén erdélyi, délvidéki és felvidéki barátaimmal szeretnénk ezeket a dalokat bemutatni, mintegy elhúzva a mézesmadzagot a saját orrunk előtt. Vagyis hogy az erős nemzet az tud a rokonairól, a testvéreiről; megbecsüli őket. És ha véletlenül valamilyen oknál fogva összeveszett velük, akkor keresi a békülést. Mert aki azt állítja, hogy akkor vagy erősebb, ha gyengébb vagy; akkor vagy nagyobb, ha kicsi vagy; akkor vagy hosszabb, ha rövidebb - az hazug beszéd.
- A csuvas rokondicsérő sördalokból tehát előadás lesz...
- Előadás lesz, aztán CD és könyv is. Az előadás és a CD annyiban folytatása az előző könyvnek, hogy ami ott papíron volt, az most megszólal. Igazi életet a szájakon és a hangszereken él a dal.
- Legközelebb hova utazik?
- Megyek Karcagra, megyek Gyergyóalfaluba - ott találtam rá, most már jó ideje, a nekem fontos emberekre. De egyelőre most még félig csuvas vagyok - amikor húsz emberrel dolgozol együtt, az új műfaj. Egybe tartani húsz, egymástól messze lakó embert - nos, az nemcsak emberi nehézség néha, hanem bizony anyagi is.
- Ezt követően milyen feladat elvégzését tervezi?
- Ha ebből kibontakozok, akkor az asztalomon befejezésre váró - és egyfolytában növekedő - munkák valamelyikének ugrok neki.
- Kissé fáradtnak látszik...
- Lehet, hogy nem véletlenül. Bécsben jártam, ahonnan Harkányba mentem, Harkányból Budakeszire egy stúdióba - és onnan jöttem most ide.
- Budakeszin mit vettek föl?
- Kár is föltenni a kérdést - mostanában, ha akármit fölhajítasz, az csak Csuvasföldön hullik le. Csuvas énekek rögzítése történt, ahogy Bécsben is ezekből adtam elő.
Balázs Gusztáv felvétele