Öbölátúszás – tanulságokkal
Bizonyára nem egyedi jelenség, hogy 16 évvel ezelőtt úgy indult el az alkalmazott zoológusok képzése, hogy könyvtári-információs hátterének megteremtésére sem anyagi fedezet, sem szakértelem nem állt a könyvtárosok rendelkezésére. A Zoológiai Intézet munkatársai türelemmel gyűjtögették kutatási pénzeik és egyesületi tagságaik révén a könyveket és folyóiratokat, amelyeket a hallgatók kezébe adhattak, és szép tanszéki könyvtárat építettek ki. Közben a főként állatorvosi profilú központi könyvtár gyűjteménye alig haladta meg a „nagy Brehm” és az Uránia állatvilág szintjét. Hogy mennyire gyenge volt az ellátás, arra a hallgatók által is látogatott volt Természetvédelmi Hivatal ma Keve András nevét viselő könyvtárának gyűjteménye emlékeztetett bennünket folyamatosan, ahonnét szép számban kapunk könyvtárközi kölcsönzéssel másolatokat.
A biológus szak megindulása óta változtattunk gyarapítási politikánkon, és az utóbbi években könyvvásárlási keretünknek 30%-át igyekszünk biológiai – zoológiai - ökológiai témákra fordítani – a tanszék által javasolt művek listájának figyelembe vételével. Így alakul gyűjteményünk, amelyet most a biológiai, állat- és növénytani, etológiai, ökológiai, természetvédelmi könyveink összeválogatásával az ún. „Biológus Öbölben” helyeztünk el. A könyvtárnak ezt a kis sarkát nemcsak a könyvekkel, hanem néhány képpel, poszterrel és virággal is igyekszünk vonzóvá tenni a terepemberek számára.
Az Öbölben „mentőcsónak” is közlekedik, egyrészt azért, mert az igények után kullogunk, akár a menőcsónak a hősies úszók mögött, másrészt azonban az olvasás nyugalmát és örömét is kínáljuk az érdeklődőknek.
Meg kell említenünk azokat, akik az Öböl világát valamivel gazdagították: Kabai Péter tanár úr közvetítésével eljut ide Josephine Pemberton (University of Edinburgh) adománya: a Nature korábbi számai. Nagy lökést adott a gyűjteménynek az Oxford és Cambridge University Press, amikor az egri konzervációbiológiai konferencia után bemutatott könyveiket itt hagyták három hazai könyvtár számára. A Büki József Bt. hat új könyvet adományozott, Miszori Katalin pedig – a biológusok könyvtári informatikai edzője – internetes honlapválogatást készített, amely az Öböl számítógépének kezdő oldala (http://www.netvibes.com/biol).
Mit köszönhet a könyvtár a zoológusoknak?
A természetfotó kiállításokat, ugyanis 13 évvel ezelőtt Torda Gergely azt kérdezte tőlünk, hogy hány fokos a Barents-tenger nyáron? Kiderült, hogy ide készül fókákat tanulmányozni, és megkértük, hogy fényképeit ossza meg a hallgatókkal: ő lett első kiállítónk, és azóta folyamatosak a kiállítások az olvasóteremben. Az öbölátúszás alkalmával pedig első oktató-kiállítónk – Hornung Erzsébet, a Biológiai Intézet igazgatója – mutatja be képeit „Zöld szívvel” címmel.
Az országban számos könyvtár köszönheti nekik a Zoological Record kiváló szakirodalmi adatbázis előfizetését, amelyet szintén rájuk való tekintettel szorgalmaztunk. Ma már országos szolgáltatás az EISZ keretében.
A Zoológiai/Biológiai Intézet különösen nagy gondot fordít arra, hogy hallgatóit az önálló kutatás és publikálás készségeivel és eszköztárával felvértezze, ezért számukra mind a képzés elején, mind a szakdolgozati időszak előtt kötelező a könyvtári informatika kurzus, amely – az oktatók útmutatása és a képzés igényei szerint – jóval mélyebb, mint az állatorvostan-hallgatók hasonló tanfolyama.
Végül a zoológusoknak köszönhetünk egy terepjárásra alkalmas, igen strapabíró pólót, amely bár kissé megfakulva, de kirándulásainkon még sok évig emlékeztet bennünket a kedves zoológusokra.
A könyvtárosok Konrad Lorenztől kölcsönöztek útravalót az eseményre látogató véndiákok számára: „…a vadon élő állatokkal folytatott, kizárólag csak megfigyelő munkában és életben az a legnagyszerűbb, hogy maguk az állatok is olyan csodálatosan lusták. Teljesen idegen tőlük az a mérhetetlenül ostoba munkadüh, amely a modern civilizáció emberére jellemző, akinek még arra sem jut ideje, hogy valódi kultúrát teremtsen magának.” Reméljük, az Öböl kellemes élőhely lesz a biológus hallgatók számára.
Orbán Éva