Diplomaátadó és doktorrá avató ünnepség az Állatorvos-tudományi Karon

 Az Állatorvos-tudományi Karon november 30-án tartották a diplomaátadó és doktorrá avató ünnepélyes kari tanácsülést. Az eseményen 85 magyar és 33 külföldi állatorvos doktori továbbá 9 zoológus diplomát adott át dr. Fodor László dékán.

  Honoris Causa Professor egyetemi elismerő címet vett át dr. Solti László rektortól John Patrick Kastelic, a kanadai Lethbridge Research Centre of Agriculture professzora. A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter Tolnay Sándor-díjat adományozott dr. Horváth Zoltánnak, a Belgyógyászati Tanszék és Klinika ny. egyetemi tanárának. A kitüntetést dr. Süth Miklós országos főállatorvostól vette át. Professor emeritus címben részesült dr. Tuboly Sándor ny. egyetemi tanár (Járványtani és Mikrobiológiai Tanszék). SZIE Babérkoszorú hallgatói fokozat kitüntetést vett át az egyetem rektorától Caroline Almroth. Az egyetem rektora Pro Negotio Universitatis kitüntetésben részesítette Baluka Csaba műszaki és üzemeltetési osztályvezetőt, dr. Kendik Zsolt egyetemi adjunktust és dr. Vörös Károly egyetemi tanárt a Kisállat Klinika és Oktató Kórház kialakításáért, felszereléséért és az ott folyó munka megindításáért végzett tevékenységükért. Az ünnepségen jubileumi diplomákat adtak át a karon több évtizeddel ezelőtt végzett állatorvosoknak.

  - „Mindennek rendelt ideje van" mondja a Prédikátor Könyve. A mai nap az ünnepre és az örömre rendeltetett - szólt az ünnepély résztvevőihez dr. Fodor László. - Hagyományaink szerint ugyanazon a napon kapják meg frissen végzett kollégáink a diplomájukat, amikor 70, 65, 60 és 50 évvel ezelőtt e falak közül elindult és most a több évtizednyi becsületes állatorvosi munka után ide visszatért 2 kollégánk a rubin, 2 kollégánk a vas-, 4 kollégánk a gyémánt- és 60 kollégánk az aranydiplomát veszi át. Múlt és jövendő foglalja keretbe a napot, együtt van a szakmát most kezdő, a kellő elméleti ismeretekkel felvértezett, a szakma gyakorlati tapasztalatait összegyűjteni készülő ifjú szakember és az e tapasztalatokkal bíró, az új ismereteket, információkat saját tapasztalatán átszűrő kolléga.

A kar vezetője először a jubileumi diplomásokhoz szólt.

  - Gyakran panaszkodunk a mindennapok és az állatorvosi működés nehézségei miatt, de vajon 1937-ben, a háború előtt, 1942-ben a háborúban álló, 1947-ben az újjáépítéssel terhelt vagy 1957-ben a forradalom után megfélemlített ország mennyivel ígért könnyebb és gondtalanabb életet? Önök azonban igazolták, hogy a történelem által ránk mért nehézségek között is lehet a szakmai és emberi értékeknek megfelelő olyan példás életet élni, amelyre egyenes tekintettel lehet visszanézni. Különös érzés van bennem, hogy dékánként, a kar hivatalos de méltatlan szolgájaként köztiszteletben álló, kiváló kollégáimnak, atyai jó barátomnak, nyújthatom át a jubileumi oklevelet. Ezzel az oklevéllel szeretnénk kifejezni az Állatorvos-tudományi Kar és tágabb értelemben a szakmai állatorvosi kar elismerését és köszönetét munkájukért, a fiatalabb állatorvos-generációknak adott tanácsaikért, segítségükért. A jubileumi diplomák átvétele mellett emlékezzünk azokra a kollégákra is, akiknek nem adatott meg, hogy megérjék e szép napot!

Dr. Fodor László következő gondolataival a pályakezdőket bocsátotta útjukra.

  - Önmagukban megalapozottan bízva, nyugodt lelkiismerettel léphetnek ki az egyetem tágra nyitott kapuján. Magas szintű elméleti ismeretekkel, a saját szakmai tapasztalatok megszerzésére készen bocsátjuk ki önöket, egy új, nyelveket beszélő, a nemzetközi kapcsolatokban saját tapasztalatokat szerzett állatorvos-korosztályt. Használják fel, hogy széles képzési skálánk lehetőséget ad arra, hogy a szakma minden területén megtalálják a boldogulásukat! Az egyedi állatorvosi gyógyítási munka mellett fedezzék fel az élelmiszertermelő állatokkal kapcsolatos állatorvosi munka szépségeit, a diagnosztikai, állománydiagnosztikai, környezetdiagnosztikai munka varázsát, érezzék meg az élelmiszerbiztonság, a zoonosisok megelőzése, az állatorvosi közegészségügy és a hatósági állatorvosi munka területén rejlő szakmai lehetőségeket! 

  A kar mindenkori vezetése mindent megtett, hogy a nemzetközi összehasonlításban összemérhetetlenül alacsony pénzügyi korlátok között a nemzetközi igényeknek megfelelő szintű egyetemi oktatásban részesüljenek, mert az állatorvosi képzés csak nemzetközi összehasonlításban állhat meg. Erre kötelez mindegyikünket a szakma iránti alázat, az előttünk járók által megteremtett értékű, nemzetközileg is megkérdőjelezhetetlen diploma, a karon felhalmozott ismeretanyag, a kar dolgozóinak elkötelezettsége. Önök már élvezték a kar jelentős áldozatvállalással beindított és működtetett Üllői Nagyállatklinikát, a kari erőből kialakított és a Szent István Egyetem segítségével felszerelt Kisállatklinikát, részt vettek a mobilklinikai gyakorlatokon és az új klinikai betegellátási rendszerben. Előttünk áll a több éves erőfeszítés eredményeképp elnyert 11. félév tartalmas képzési programjának összeállítása. Minden törekvésünk az - és az volt a múltban is -, hogy az állatorvosképzés semmilyen napi politikai igény nyomására sem lehet más, mint a nemzetközi szakmai mércéhez igazodó, jó értelemben vett elitképzés. Hiszem, hogy az egyetem egyetemjellegét a szakma iránti alázat, az új megismerésére való belső késztetés, az új ismeretek átadásnak küldetéstudata, a szorgalmas, kitartó munka és az ezeket értéknek tartó ember tisztelete jelenti. Ezt a törekvésünket igazolta vissza az Európai Állatorvosképző Intézmények Szövetsége, amely ez évben kedvező eredménnyel lezárta karunk második akkreditációját.

  Kedves végzős kollégáim! Bár az állatorvosi működés a hivatásnak az elmúlt évtizedekben lezajlott átalakulása miatt nem járt nehézségek és súrlódások nélkül, örömmel látom a kari összefogás számos példáját. Új kollégáinkat segíti, hogy egy nemes hagyományt követve az Alpha-Vet Kft. valamennyi pályakezdő állatorvosnak a praxis elindításához 1 millió Ft-os kamatmentes kölcsönt ajánl fel, a Pest megyei Állatorvosi Kamara pedig 2 fiatal kolléga alkalmazását ösztöndíj odaítélésével segíti. Kívánom, hogy e példaadó kezdeményezések követőre találjanak!

  Bár Hajós Ferenc professzor úr külön is köszönti az angol nyelvű képzésben diplomát szerzett kollégáinkat, röviden szeretnék hozzájuk is szólni. A 18 évvel ezelőtt kezdett német és a 15 esztendeje megkezdett angol nyelvű képzés különös, nemzetközi sokszínűséget hozott a kar életébe, amely mára nélkülözhetetlen része lett intézményünknek. Bár önök földrajzilag távolabb kerülnek tőlünk, és kisebb a valószínűsége a mindennapokban való találkozásnak, önök ugyanúgy saját végzettjeink, akiknek sikereire, szakmai boldogulására büszkék vagyunk, kérem, osszák meg ezeket velünk. Az itt töltött idő önöket is köti Magyarországhoz, legyenek tiszteletbeli követei ennek az országnak, hiszen személyes sikereikkel karunk jó hírét viszik szét a nagyvilágban.

  Kedves Ifjú Kollégáim! A diploma átvételekor e személyes sikert, örömüket osszák meg szüleikkel, családjukkal, párjukkal! Gondoljanak hálás szívvel szüleikre, akiknek az áldozatvállalása lehetővé tette tanulásukat, akik mellettük voltak, amikor bíztatásra volt szükségük, akik Önökkel izgulták végig az eltelt éveket!

  Sikeres tanulmányaik végén, diplomájukhoz szívből gratulálok, és kívánom, hogy pályájukon a kitűzött célt elérjék, boldog, megelégedett, sikeres szakemberekké váljanak! Azt kívánom, hogy találják meg minden nap azt a szakmai örömöt és sikert, amelyet az állatorvosi és a zoológusi munka bőséggel nyújt, vegyék észre és élvezzék minden nap a teremtett világ nagyszerűségét, érezzék magukat kitüntetetteknek, hogy e világ teremtményeinek tanulmányozására és gyógyítására szól a diplomájuk!

  Isten áldja meg Önöket ezen az úton.

 

*

Az egyetem volt hallgatója dr. Terdik József 1986-ban szerzett állatorvos-doktori oklevelet, tanulmányait a negyedik félév után már gyógyíthatatlan betegsége tudatában, hősies kitartással folytatta. Doktorrá avatása után néhány hónappal elhunyt. Rendkívüli szorgalma, akaratereje és a reményt soha fel nem adó emberi optimizmusa örökös például szolgálhat mindnyájunk számára.

Ettől indíttatva a szülők, a volt évfolyamtársak, valamint az Állattenyésztéstani Tanszék oktatói és dolgozói emlékére 1987-ben létrehozták a Dr. Terdik József Alapítványt. Az alapítványtevők kívánják, hogy az alapítvány névadójának, dr. Terdik Józsefnek következetes és kitartó munkája a mai egyetemi ifjúság példaképe legyen.

Az alapítványtevők szándéka szerint az alapítvány díját évről évre az a hallgató kapja, aki állattenyésztési témában a legjobb diplomadolgozatot készítette.

A díjat 2007-ben Tóth Nikolett hallgató részére ítélte oda a "Dr. Terdik József Alapítvány" kuratóriuma.