Erasmus Nyári Egyetem, harmadízben

Safeguarding and Promoting Interests in the Agro-Food Industry – Experience and Perspectives in Europe címmel harmadik alkalommal adott otthont a Szent István Egyetem az ERASMUS Intenzív Programnak június 19. és július 2. között.

KÁNAI CSILLA

SZIE Külkapcsolati Iroda

A Szent István Egyetem által megpályázott hároméves programciklus záró „akkordjaként” megrendezett esemény fő témája a mezőgazdasági érdekérvényesítés, érdekképviselet és lobbi volt. A tematika kialakítása dr. Fehér István egyetemi tanár (GTK) szakmai vezetésével zajlott, a szervezést és a megvalósítás hátterét pedig dr. Tarr Zsuzsanna irányításával a Külkapcsolati Iroda munkatársai biztosították.

A konzorcium négy partneregyeteméről − University of National and World Economy, (Bulgária), Ecole Supérieure d’Agriculture d’Angers (Franciaország), Wroclaw University of Environmental and Life Sciences (Lengyelország), Slovak University of Agriculture in Nitra  (Szlovákia) −  összesen 16 résztvevő érkezett Gödöllőre (11 hallgató és 5 vendégoktató).

Az öt külföldi vendégelőadón kívül a kormányzatból a Vidékfejlesztési Minisztérium is képviseltette magát: dr. Páczay György az Európai Unió intézményrendszeréről, az egyes testületek szerepéről és a jogalkotási folyamatokról, míg Béki Nándor a Közös Agrárpolitikáról (CAP) valamint az EU döntéshozatali mechanizmusáról beszélt. Dr. Fehér István „Európai politika a fenntartható mezőgazdaság tükrében” c. előadását követően Oláh Endre bemutatta a MOSZ (Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége) szerepét az érdekképviseletben illetve a Közös Agrárpolitika döntéshozatali mechanizmusában. Weisz Miklós, az AGRYA (Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége) képviseletében felvázolta a fiatal gazdák helyzetét az EU-ban, valamint beszélt a szövetségük szerepéről a CAP-reformban, Madarász István (SZIE) pedig a CAP jövőjéről, az új gazdasági kihívások következtében szükségessé vált reformokról értekezett.

A vendégelőadók közül Dimuth Nambuge (Szlovákia) a külföldi működő tőke és az élelmiszer-ellátási lánc kapcsolatáról Közép-Kelet-Európában, dr. Miroslava Rajcaniova (Szlovákia) a bioüzemanyag élelmiszerárakra gyakorolt hatásáról, Angelle Postolle (Franciaország) a CAP reformokról illetve Anne Gaume a Közös Agrárpolitikának az EU agrárszektorra gyakorolt hatásáról tartott előadást. Dr. Diana Kopeva a mezőgazdaság multifunkcionalitását mutatta be a fenntartható fejlődés tükrében, külön kiemelve az élelmiszerbiztonságot.

Az előadások, workshop-ok munkanyelve az angol volt, mely elősegítette a hallgatók nyelvi kompetenciáinak fejlődését is.

A következő weboldalon megtekinthető a részletes program, valamint ugyaninnen az elhangzott előadások is letölthetők (http://sziu.hu/node/44).

A köszöntő és a személyes bemutatkozás után minden résztvevő ország hallgatói – előzetes otthoni felkészülést követően – csoportos prezentációik keretében mutatták be saját országuk agrárhelyzetét, majd azt követően jó hangulatú csapatépítésként ízelítőt kínáltak hazájuk jellegzetes ételeiből résztvevőtársaik számára, így az ismeretszerzés mellett egyúttal gasztronómiai élményekben is részesülhettek a hallgatók.

Az elméleti oktatáson túl a program részét képezte egy vidéki gazdaság meglátogatása is Hatvanban valamint Kozárdon. A hatvani gyümölcsfarm meglátogatása után Kozárdon az ottani LEADER Központ munkájába nyertek betekintést a hallgatók.

A résztvevők szabadidejének minél kellemesebb eltöltése érdekében Gödöllőt és a fővárost bemutató kultúrprogramokban is részesültek a vendéghallgatók: kastélylátogató séta városunkban, illetve Budapest főbb nevezetességeinek megtekintése Magyarország egyetlen merülő autóbuszával szárazon és vízen.

Az intenzív kéthetes program végén a csapatmunkában elkészített zárófeladat a résztvevők magas szintű kooperatív készségéről adott tanúbizonyságot: a hallgatók által formázott „tagállami szakértői delegációk” egy szimulált Európai Unió Tanácsa ülésen vettek részt, ahol a két hét alatt elsajátított ismeretek segítségével az általuk összegyűjtött adatokra alapozott véleményüket adták elő.

A Külkapcsolati Iroda hangsúlyt fektetett a hallgatók elégedettségének mérésére is. A résztvevők anonim, webes felületen keresztül adott visszajelzései alapján a tematikával, a szervezéssel illetve a programok megvalósításával egyaránt igen elégedettek voltak.