Létkérdések
Dr. Solti László, a SZIE rektora egyetemünk helyzetéről, jelen állapotáról, s a követelményekről az akadémiai világ hosszú távú, generális, stratégiai kérdéseibe ágyazottan szólt: mondanivalóját tartalmilag gazdag témák köré csoportosította. Ezek az EU térséget is meghaladó horizontú értéktartományt, teljesítményelvű, modern világot formáztak. Egyetemünk rektora hangsúlyozta,
1. hogy a tudományok magas szintű műveléséhez szükséges objektív és szubjektív feltételek csak világméretű, az univerzitások nemzetköziesedését feltételező összefogás révén jöhetnek létre. Kizárólag ezen az úton van esély preferenciákat, tekintélyt, kompetenciákat szerezni.
2. Egyetemünk olyan élő organizmus, amely folyton alakul, formálódik, keresi a legjobb, legcélszerűbb harmóniát a társadalommal, minden ismérvében igyekszik igazodni a valósághoz. A SZIE első polgára rámutatott: hogy annyiban leszünk – lehetünk szerves tagjai az egyetemi világnak, amennyiben integrálódunk, s amennyiben értő befogadói és jó gyarapítói leszünk a világtudományosság vívmányainak.
3. Dr. Solti László felhívta a figyelmet arra, hogy az általa bemutatott, „kitakart” világ attribútuma a verseny, amely minden résztvevőjétől állóképességet követel. Ennél fogva az őáltala a mostani fórumon is célként meghirdetett „ép testben ép lélek” görög embereszmény nem csak esztétikai követelmény, hanem létkérdés is a fantáziára, a szolidaritásra, az empátiára, a kreativitásra, a minőségre épülő, alapozó posztmodern high-tech társadalomban. Ezeknek az emberi fizikumot is próbára tevő kihívásoknak a teljesítése ad esélyt, jogcímet és lehetőséget a versenyben való részvételhez.