NATURA közgyűlés

 Idén a Szent István Egyetem adott otthont a NATURA Networking for Development elnevezésű nemzetközi szervezet közgyűlésének április 23-25-ig. A háromnapos rendezvény tanácskozásainak a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar biztosított helyet a Kari Dékáni Tanácsteremben. Egyetemünk 2006 óta aktív tagja a NATURA szervezetének, amely a trópusi-szubtrópusi mezőgazdasággal foglalkozó oktató és kutató intézményeket tömöríti Európa 18 országából.

BODNÁR ÁKOS

 A közel 30 tagintézményt számláló hálózat a fejlődő országokban jelentkező szegénység és éhezés csökkentését tűzte ki célul, a kutatás és oktatás eszközeinek bevonásával. Nemzetközi programokat indít az úgynevezett ACP-országok (Afrika - Közép-Amerika - Csendes-óceán) társintézményeivel közösen, elsősorban a célországokba áramló mezőgazdasági technológiai transzfer, valamint a kutatás-fejlesztési, oktatási-képzési feladatok megoldása érdekében. A NATURA szervezete a jelenleg is zajló és a közeljövőben induló programokhoz partnereket keres, így egyetemünk számára is lehetőség nyílik az adott kutatási és oktatási területeken történő bekapcsolódásra, szakmai munkára.

Az idei közgyűlésre 15 tagintézmény képviseletében 19 szakember érkezett Európa trópusi-szubtrópusi mezőgazdaságával foglalkozó intézményeiből. A bécsi „BOKU" egyetem, a Wageningeni Egyetem és Kutatóintézet, a Cataniai Egyetem, a spanyolországi Nemzeti Fejlesztési és Technológiai Hivatal munkatársain kívül finn, dán, francia és német egyetemeket képviselő szakemberek is részt vettek a tárgyalásokon. A fejlődő országok hangját egy ugandai és egy kenyai kolléga képviselte az afrikai országok agráregyetemeit összefogó RUFORUM (Regional Universities Forum for Capacity Building in Agriculture) szervezet delegáltjaként.

A közgyűlést megelőzően, 23-án délután került sor a NATURA és a RUFORUM közös oktatási projektjeinek és kapcsolódási pontjainak értékelésére. A közgyűlésnek ezen a társrendezvényén a nemzetközi hallgatói-oktatói programok kibővítésének és fejlesztésének lehetőségeit is megtárgyalták a jelenlévők. A Szent István Egyetem képviseletében dr. Tarr Zsuzsanna tájékoztatta az ülés résztvevőit az egyetemünk karain zajló képzési formákról és lehetőségekről, továbbá áttekintést nyújtott a nemzetközi hallgatói-oktatói mobilitási programokról. Dr. Füleky György intézetigazgató és Bodnár Ákos egyetemi tanársegéd, a közgyűlés tagja a megbeszélések folyamán rávilágítottak azokra az esetleges oktatási-kutatási területekre (megújuló energia, talaj- és vízgazdálkodás, kertészeti technológiák, agrárökonómia, növény-biotechnológia stb.), amelyeknél egyetemünk karai és intézeteik - kapacitásaikat figyelembe véve - csatlakozni tudnak a NATURA keretein belül induló projektekhez.

Április 24-én egész napos programként zajlott a NATURA hivatalos közgyűlése. Az idei összejövetel több szempontból is jelentős volt, ugyanis amellett, hogy a küldöttek új, 2010 áprilisától regnáló elnökséget választottak, döntést hoztak arról is, hogy a NATURA egybeolvad az ECART (European Consortium for Agricultural Research in the Tropics) elnevezésű szervezettel. Ez utóbbi határozat új nevet (AGRI-NATURA), új szervezeti formát hoz a NATURA életében, ugyanakkor új lehetőségeket is kínál mind az oktatás, mind pedig a kutatás területein.

A rendezvény befejező napján az afrikai vendégek megtekintették Gödöllő város nevezetességeit, köztük első helyen a Gödöllői Királyi Kastélyt.

Összességében egy jó hangulatú, hasznos és minden tekintetben nagy jelentőséggel bíró, emlékezetes közgyűlésnek adott otthont a Szent István Egyetem, a csodálatos tavaszi időt hozó utolsó áprilisi hétvégén!

A NATURA Network-ről bővebben: http://www.natura-net.eu/

SZIE kapcsolattartó: Bodnár Ákos egyetemi tanársegéd, bodnar.akos@mkk.szie.hu