ANKA után új alapítvány a nemzetközi kapcsolatokért

Ahogyan az embereknek és a generációknak, úgy az alapítványoknak is megvan a maguk története. Ebben a tekintetben egy különös csomópontra hívta fel figyelmünket dr. Guth László egyetemi főtitkár: megszűnt az univerzitás gödöllői berkeiben jól csengő nevű Agrár Nemzetközi Kapcsolatok Alapítvány (ANKA) és megszületett a SZIE Nemzetközi Kapcsolatok Közhasznú Alapítvány. Bár utóbbi nem jogutóda az előbbinek, mégis tovább élteti azt az elhatározást, amelyet valamikor - a múlt század 80-as éveiben - egy öregdiák-találkozóra egybegyűlt évfolyam tett.

BALÁZS GUSZTÁV

- Évek alatt megfigyeltem, ha az ANKÁ-ról esett szó, szeretet, sajátos kötődés érződött a róla beszélő emberek hangjában. Mivel magyarázza ezt?

- Sokunknak fűződik hozzá kellemes emléke, élménye. Én a szervezője voltam az alapítvány tevékenységének. A rendszerváltozást megelőzően, majd jó ideig azután, is ez volt az egyetlen olyan lehetőség, amellyel az egyetem hozzá tudta segíteni fiatal oktatóit, hallgatóit, később doktoranduszait is ahhoz, hogy külföldre utazzanak tanulni vagy gyakorlatra illetve részt tudjak venni valamilyen konferencián. Jelentkezőben sosem volt hiány, a kuratórium pedig nagyon körültekintően ítélte oda a támogatásokat. A nyertesek hazaérkezésük után előadást tartottak a kuratórium előtt. Jól esett hallgatni élményeiket, tapasztalataikat. Azt is elmondták, hogy ha nem lenne ez az alapítvány, nem lenne ez a támogatás, akkor nem érték volna el a céljukat. Ezek az emlékek tehát megmaradtak bennem és másokban. Ez magyarázza sajátos lelki kötődésünket az ANKÁ-hoz. S persze, valljuk be, manapság sok rosszat hallani, olvasni különböző alapítványokról. Az ANKA soha nem tett mást, mint szétosztotta alaptőkéjének kamatait. Nemesek voltak a céljai és a tettei is.

- Kik voltak az alapítók?

- Az elhatározás egy neves szakembereket adó évfolyam találkozóján született. Az alapító okiratban Balaton Gyula ny. minisztériumi főtanácsos, dr. dr. hc. Horn Artur ny. egyetemi tanár, akadémikus, dr. Németh András c. főiskolai tanár, tsz elnök (ő Állami-díjának a felét ajánlotta fel), dr. Pál János c. egyetemi docens, osztályvezető, dr. Romány Pál egyetemi tanár, rektor és Simonné dr. Kis Ibolya c. egyetemi tanár, tudományos osztályvezető neve szerepel. A jogi személyek között volt az egyetem, a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium, szövetkezetek, állami gazdaságok, vállalatok. Később éppen az lett a veszte, hogy sok alapítója volt.

- Ez miért okozott gondot?

- Mindenki azt hitte, akkor jó egy alapítvány, ha sok az alapító, mert akkor sok alaptőkét adnak össze. Igen ám, csakhogy akkor a törvény úgy rendelkezett, hogy az alapítók alkotják a kuratóriumot. Ez egyre több nehézséggel járt, ugyanis mivel az ANKA a rendszerváltozás előtt született, pár év alatt az alapító cégek jelentős része eltűnt, átalakult - jogutóddal vagy anélkül. Egyre nehezebbé vált a működtetés, a végén már csak páran jöttek el kuratóriumi ülésre. Sajnos többen elhunytak a magánszemély alapítók közül. Közben módosult a ránk vonatkozó törvény a kuratórium összeállítását illetően is, de a változtatáshoz nélkülözhetetlen alapítói közgyűlést már nem lehetett összehívni. S mivel a kamatok csökkentek, szüneteltetnünk kellett a támogatásokat. Az alaptőkéhez nem nyúlhattunk.  A megszüntetés folyamata évekig elhúzódott. Egy felügyeleti vizsgálat sietett a segítségünkre. Az ügyészég szolgálatkészen megígérte, segíteni fog abban, hogy megtaláljuk a továbbműködtetés módját. Végül azt javasolták, a cégbíróság bízzon meg új kezelőt, vagyis kuratóriumot. Ilyen esetben egyetlen megoldás, ha megszüntetjük az alapítványt, létrehozunk egy másikat, a bíróság pedig az új alapítvány javára ítéli meg a régi tőkéjét, az ANKA esetében 13 millió forintot. Így is történt.

- Megszületett tehát a SZIE Nemzetközi Kapcsolatok Közhasznú Alapítvány, amelynek Solti László rektor és ön az alapítói.  Nemcsak a szellemi, hanem az anyagi örökséget is sikerül tovább vinni, immár a Szent István Egyetem egésze javára hasznosítani.

- Céljai hasonlóak, mint az ANKA céljai voltak, de a mai követelményekhez kellett igazítani az alapító okiratát. Mivel közhasznú az alapítványunk, miután megérkezik a bírósági végzés, és elkezdi a működését, a személyi jövedelemadó 1%-os felajánlásait is fogadni tudja, ahogyan más adományokat, támogatásokat úgyszintén. A kuratórium elnöke dr. Orosz László - ő volt az ANKA utolsó elnöke is -, tagjai dr. Szabó István, a Gépészmérnöki Kar dékánja és dr. Gyuricza Csaba egyetemi docens (Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar). A felügyelő bizottság elnöke dr. Zéman Zoltán, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese, Bíró Terézia, a Gazdasági Főigazgatóság osztályvezetője és dr. Gedon László, az Alkalmazott Bölcsészeti Kar kari titkára.

 

*

 

4) Az Alapítvány célja:

a.) a gödöllői Szent István Egyetemen kiemelkedő eredményeket elért oktatók, kutatók

és egyéb alkalmazottak szakmai továbbfejlődésének elősegítése,

b.) a termelésben, valamint az egyetemi oktatásban, a kutatásban és fejlesztésben jelentős eredményeket elért szakemberek szakmai továbbképzésének támogatása,

c.) az    egyetemen    dolgozó    és    tanuló    szakemberek    szakmai    színvonalának továbbfejlesztése, nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeinek támogatása,

d.) a Szent István Egyetemen tanulmányokban és tudományos diákköri tevékenységben kiemelkedő eredményeket elért hallgatói részére külföldi tanulmányút biztosítása,

e.) a támogatni kívánt személyek nyelvtanulási lehetőségének elősegítése.

(részlet a SZIE Nemzetközi Kapcsolatok Közhasznú Alapítvány alapító okiratából)