Rekordkísérlet az Ugrató előadóban
Sokféleképpen lehet népszerűsíteni a tudást. Az új ismeretek megszerzésére való törekvés vele születik az emberrel (akkor is, ha a közelgő vizsgaidőszakban ezt néhányan majd újra kétségbe vonják) és - megkönnyítve a mindenkori diákok tanulását - sokunkban benne él a késztetés az átadásukra is.
A Szarvasmarha- és Juhtenyésztési Tanszék november 27-én reggel kezdődött 30 órás tanítási rekordkísérletét figyelemmel kísérve a tudósító óhatatlanul párhuzamot vont az előbb említett folyamat és az állatok háziasítása, nemesítése között, melynek útján előrehaladva eljutottunk a mai, rekordhozamokra képes szarvasmarha fajtákig. Persze ez a párhuzam annál is inkább indokolt, mert egyenesen a Rekordok könyvébe szeretne bekerülni a tanárok és diákok lelkes csapata, annak révén, hogy másfél nap és egy éjszaka - mondhatni - egy félév tananyagát vették át, szinte megszakítás nélküli erőfeszítéssel.
Sok oldalát meg lehetne világítani - e sorok írásakor éppen éjszakai órákban - a Guiness-kísérletnek. Érdemes kiemelnünk, hogy a Szent István Egyetemen népszerű az Állattenyésztő mérnök szak (is) és kiváló tanároktól tanulhatják meg a hallgatók a szarvasmarhafajtákról és a tenyészcélokról, a mesterséges termékenyítés jelentőségéről, a tejtermelő szarvasmarhák teljesítmény-vizsgálatának gyakorlatáról, az állatvédelem és az etológia aktuális kérdéseiről, a klímaváltozásnak a szarvasmarha-tenyésztésben alkalmazott tartástechnológiákra gyakorolt hatásáról szóló - és még bőségesen sorolhatnánk tovább - ismereteket.
Akit érdekelt a téma, a vállalkozás tanárokat és hallgatókat próbára tevő légköre, az az egyetemi kiserdőben, az Állattenyésztési Tanüzem Ugrató előadótermében (ez nem vicc) a kivilágosodó virradatig égve találta a lámpákat és a gázkonvektorokat. A kísérlet eredményének hitelesítése lapzártakor még tart.
B. G.
Balázs Gusztáv felvételei