Dél-afrikai kapcsolat

November 28-án a Dél-Afrika budapesti nagykövetségének munkatársai és a Dél-afrikai Köztársaság tudományos kutatásokat irányító központja, a National Research Found szakemberei látogattak egyetemünkre. A vendégek rövid előadásokat hallgattak meg a kisüzemi biodízel-termelésről; a rendezvényt követően dr. Jánosi László, a Gépészmérnöki Kar egyetemi docense tájékoztatta lapunkat.

R. G.

Mint megtudtuk, a SZIE és a dél-afrikai Tshwane Egyetem szakemberei egy, a megújuló energiaforrások hasznosítására irányuló, közös projekten dolgoznak, aminek a magyarországi vezetője dr. Jánosi László. A kisüzemi biodízel-előállításnak hazánkban nincs jelentősége, a dél-afrikaiak azonban ezzel keresték meg egyetemünket. A két éven át tartó projekt eddig eltelt első fél évében egyetemünk kutatói olyan ajánlatot dolgoztak ki, ami átfogja a növénytermesztési és az olajpréselési technológiát, továbbá a biodízel-előállítást. A repce-metilészter előállítását követően a nyersanyag hatvanöt százaléka marad vissza, ami magas fehérjetartalmú takarmányként hasznosítható. A repce és a napraforgó termesztésének hagyományai vannak Dél-Afrikában, így a nyersanyag biztosítása megoldott.

A dél-afrikai szakemberek máris a további együttműködés lehetőségeiről érdeklődtek. A jövő év elején egyetemünk munkatársai látogatnak Dél-Afrikába, ahol a Tshwane Egyetemen gondoskodik arról, hogy a döntéshozók is tájékozódjanak a közös munkáról és meghallgassák a magyar ajánlatot.