Vendégjárás a Vadvilág Megőrzési Intézetben

 A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete idén másodszor kapcsolódott be a Kutatók Éjszakája európai programsorozatába. 2008-ban még az ismeretlenbe ugrottak az intézet munkatársai. Nem lehetett tudni, hogy a város lakossága, különösen az egyértelműen célközönségnek tartott gimnáziumi korosztály, mekkora érdeklődést mutat majd a természeti erőforrások okszerű hasznosítása, a vadbiológia tudománya és a vadgazdálkodás gyakorlata iránt. Az akkori érdeklődés és visszajelzések azonban egyértelműek voltak. Kellenek az ilyen rendezvények, várják az emberek Gödöllőn és környékén is. Azaz a programsorozat az a nem titkolt célja, hogy a természettudományok felé irányítsa az iskolás korosztály figyelmét, sikerrel járt.

"Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi".  Albert Einstein mondatára építették a 2009-es programsorozat eseményeit. Azaz minden helyszínen, minden egyetemen, minden intézetben a leendő látogatók kíváncsiságának felkeltésére és természetesen annak kielégítésére törekedtek.

A Vadvilág Megőrzési Intézet épületeiben és kertjében kialakított helyszínek egymásra épülése lehetővé tette, hogy két-három órás, vagy akár egész estés programot adjon az odalátogatóknak.

 Az érkezők már regisztrációnál felvehették azt az adatlapot, amelyeken a helyszínek végiglátogatatását lehetett igazolni. Ehhez mindenhol kérdésekre is kellett válaszolni. A sikeres teljesítés után távozáskor a bemutatott adatlapért cserébe ˝Kutatói Oklevelet˝ kaptak.

A látogatók többsége az intézet főépületében kezdte meg a programját. Szabó Zoltán,(a Pest megyei vadászati felügyelet osztályvezetője) és Varga András, a Bányavölgyi lőtér munkatársa tartott érdekfeszítő bemutatót a vadászat során általánosan alkalmazott fegyverekről és azon kívül is néhány különlegességről. Így többek között egy forgótáras Smith&Wesson maroklőfegyvert is kézbe vehettek az érdeklődők. Ráadásul a modern számítástechnikának köszönhetően a sörétes lőfegyvert ki is lehetett próbálni.

A folyosó másik végén a szeptemberben használatba vett és impozánsan berendezett trófeabírálati teremben a szarv és az agancs biológiai és vadgazdálkodási szerepéről lehetett előadásokat hallgatni. Bleier Norbert és Heltai Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy a kapitális trófeák és az öreg visszarakott bikák jelenléte a hazai állományokban egyértelműen a vadgazdálkodók gondosságának, a szakma írott és írtatlan szabályainak betartásának köszönhető.

A vadászkutya bemutatót ˝A Vadászkutya˝ magazin munkatársa Újhelyi Tamás szervezte. A számos különböző fajtát felvonultató, gondosan megtervezett bemutató komoly támogatást kapott Gógán Andreától. Ebben az évben ugyanis a Vadvilág Megőrzési Intézet összefogott a Mezőgazdaság- és Környezettudomány Kar Kertészeti Technológia Intézetével és ennek köszönhetően többek között szarvasgomba bemutató is volt. E bemutató keretében ismerhettük meg és láthattuk is, hogyan keresik és találják meg a jól idomított kutyák ezt az ízletes csemegét.

A kert másik végében Szabó László, Schally Gergely és Lehoczki Róbert mutatta be a kutatási programok során alkalmazott legfontosabb és legérdekesebb technikai eszközöket. Meg lehetett ismerni és ki lehetett próbálni a GPS készülékeket, csapdákat, rádiótelemetriai eszközöket, az adatok feldolgozását lehetővé tévő szoftvereket.

Katona Krisztián és Szőcs Emese segítségével az tudhattuk meg, hogy hogyan vizsgálják a kutatók az egyes vadfajok táplálkozásbiológiai sajátosságait. Aki eddig azt hitte, hogy Swift Gulliverjében a ˝kakológiai laboratórium˝ vicc, az rádöbbenhetett, hogy ez nem így van. Meglepően sok információt ismerhetünk meg az egyes vadfajok által hátrahagyott hullatékokból.

Nagy sikert aratott a fiatal és az idősebb korosztály körében is a Bíró Zsolt és Sonkoly Krisztina által szervezett fajfelismerés. És aki minden helyszínen megjelent és ott a kérdésekre is tudott válaszolni, az idén is tiszteletbeli kutatóvá vállhatott, amiről díszes oklevelet állítottak ki a részére.

A vendégek között megtalálhattuk a Kutatók Éjszakája délelőttjén szervezett szakmai nap résztvevőit is. A tudományos eredmények bemutatását támogató TÁMOP pályázat keretében ugyanis, már a délelőtt folyamán megtelt az intézet Bertóti István tanterme. A megjelentek előadásokat hallgathattak meg Dr. Csányi Sándor egyetemi tanártól, Dr. Heltai Miklós egyetemi docenstől, Dr. Katona Krisztián egyetemi adjunktustól és Lehoczki Róbert egyetemi tanársegédtől is. Az előadások kitértek a Vadbiológia történetére és az oktatás jelenlegi helyzetére, a vadtakarmányozás és vadföldgazdálkodás jelentőségére és az Országos Vadgazdálkodási Adattár működésére is. A két programon összesen több mint 500 ember fordult meg egy nap alatt a Vadvilág Megőrzési Intézetben, ami jól mutatja a vadgazdálkodás és az ahhoz kapcsolódó kutatás és oktatás gödöllői népszerűségét.

Koósné Török Erzsébet felvételei