Fizikakísérletek futószalagon

 A SZIE Környezetipari Rendszerek Intézetének Fizika és Folyamatirányítási Tanszéke az idén is részt vett a Kutatók Éjszakája programban szeptember 25-én. A tudományos kutatás és természettudományos ismeretek népszerűsítése céljából a tanszék négy helyszínen is bemutatókat tartott.

Sokan voltak kíváncsiak hazánk egyik legnagyobb, 10 kW csúcsteljesítményű napelemes rendszerére, mely az egyetem C kollégiumának tetején helyezkedik el. A főként egyetemista, kollégista látogatók a tetőre kimenve, a helyszínen tekinthették meg a jövő egyik fontos napenergia hasznosító eszközét, miközben tájékoztatást kaptak a napelemek működéséről, és a megtermelt energia mértékéről. Sok szó esett a megújuló energiák használatának fontosságáról is. A napelemes rendszer egyébként éppen négy éve, 2005. október 8.-án kezdte a tesztüzemét.

A következő helyszín az egyetemi strand volt, ahol napkollektorok segítségével melegítik az uszoda vizét és a közelben levő óvoda használati meleg vizét.

 A harmadik helyszínen, a Fizika és Folyamatirányítási Tanszéken az érdeklődők a napenergia kutatással kapcsolatban érdeklődhettek és megtekinthették a tanszéken levő napenergia hasznosító eszközöket.

A legnagyobb érdeklődést az egyetem egyik nagyelőadójában folyó fizikai kísérletek váltották ki. A majdnem éjfélig tartó fizikai kísérletsorozatot a zsúfolásig telt előadóban a Tanszék Fizika oktatói mutatták be. Sok kísérletbe bevontuk a rendkívül aktív fiatal nézőket is. A kísérletek felölelték a klasszikus fizika különféle tárgyköreit, a mechanikától kezdve a folyadékok és gázok fizikáján, a hangtanon és a hőtanon át az elektromosságig. Nagy sikert aratott többek között a hangszín megváltozása a hélium gáz hatására, a sörös parti-hordó összeroppantása hűtés hatására és a Van de Graaf generátorral előállított több százezer volt villamos feszültség hatására kigyulladó neoncső látványa.

A fizika kísérletek jól kapcsolódtak a Kutatók Éjszakájának mottójához. Bízunk abban, hogy a bemutatók sok fiatalban felkeltetették az érdeklődést a fizikához, a tudományos és műszaki ismeretekhez és a későbbiekben talán ennek az éjszakának is szerepe lehet, hogy a Gépészmérnöki Karra jelentkezzenek.

 

 

Koósné Török Erzsébet és Balázs Gusztáv felvételei