Defibrillátor a gödöllői Főportán

REZSABEK TAMÁS

Biztonságszervezési Iroda

 Statisztikák szerint hazánkban évente 20-25 ezer ember hal meg hirtelen szívmegállásban. Ez naponta 60-70 embert jelent, azaz Magyarországon minden 30. percben meghal valaki kórházon kívül hirtelen szívhalálban. A betegek 20-30%-a nyilvános helyen lesz rosszul, túlélési esélyeik ez esetben nem túl kecsegtetők, hiszen újraélesztésükre az első tíz percben van a legnagyobb esély.

Az Egészségügyi Minisztérium Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézete vissza nem térítendő támogatás formájában pályázatot hirdetett a hirtelen szívhalál mérsékléséhez szükséges ismeretekkel rendelkező, a nemzetközi akkreditáció szerinti BLS (Basic Life Support) szintű oktatói hálózat létrehozására, az erre önként vállalkozó tanárok bevonásával közép- és felsőoktatási intézményekben.

Az egyetem Biztonságszervezési Irodája idén sikeresen pályázott, az eszközbeszerzés megtörtént. Ennek keretében már kihelyeztünk a főporta elé egy AED automata defibrillátort, és beszereztünk több oktatáshoz használatos, higiénikus rendszerrel rendelkező fantomot.

A pályázat keretein belül már tíz kollégánk részt vett egy egynapos elsősegélynyújtó tanfolyamon. Az idén még legalább tíz kollégának, 2010 májusáig az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat közreműködésével legalább 200 hallgatónak nyújtunk lehetőséget az életmentés legfontosabb tudnivalóinak elsajátítására.

Remélem, hogy az egyetemen soha nem lesz szükség ezen ismeretek és eszközök használatára, de célunk az, hogy ha valaki rosszul lesz, akkor a mentők kiérkezéséig megfelelő segítséget kapjon, s ezzel növeljük a beteg életben maradási esélyeit.