A Pedagógiai Kar könyvsorozatának bemutatója a Kossuth Klubban

DR. GURKA DEZSŐ

főiskolai docens, Pedagógiai Kar

A Gondolat Kiadó és a SZIE Pedagógiai Kara 2010. október 5-én közös könyvbemutatót tartott a budapesti Kossuth Klubban. A romantika terei illetve a Göttingen dimenziói című tanulmánykötetek a 2008-ban indult szarvasi eszmetörténeti konferenciasorozat résztvevőinek írásait tartalmazzák, olyan tanulmányokat, amelyek a konferenciák előadásainak – a viták és eszmecserék tapasztalatait is figyelembe vevő – átdolgozásaként keletkeztek. A most bemutatott két könyv, amelyben összesen huszonnégy írás látott napvilágot, egy négy kötetesre tervezett sorozat részét képezi.

A Kossuth Klubban egybegyűlt érdeklődőket és a szerzőket a Pedagógiai Kar részéről dr. Lipcsei Imre dékán köszöntötte, aki röviden ismertette a konferenciasorozat célját és tematikáját, illetve vázolta annak szerepét a kar tevékenységében. Ezt követően dr. Fehér Márta egyetemi tanár, a BME tudománytörténeti doktori iskolájának vezetője szólt a Gurka Dezső szerkesztésében megjelent kötetek koncepciójáról, s arról, hogy a német és az angol egyetemek tradícióinak találkozási pontjait vizsgáló Göttingen-kötet, illetve a kora romantika spekulatív és empirikus vonatkozásait vizsgáló korábbi kiadvány írásai egyaránt aktuális, a tudománytörténész szakma érdeklődésére számot tartó problémákat vetettek fel.

Dr. Békés Vera, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének főmunkatársa, a huszonnégy tanulmány egyenkénti ismertetése helyett néhány jellemző téma kiemelésével érzékeltette a tanulmányok 18–19. századi tudományfejlődési folyamatokról felvázolt képének közös vonásait. A göttingeni egyetem története kapcsán kiemelte, hogy a Georgia Augusta tekinthető a kutatóegyetem első megvalósulásának, s mint ilyen, gyakorta volt terepe a különböző tudományos vitáknak. A kor jellemző diszkussziói közül a vulkanista és neptunista geológusok álláspontjainak összecsapását említette meg, s ennek magyar vonatkozásaként Kitaibel Pál munkásságára, illetve az azt elemző tanulmány egyes passzusaira hivatkozott, hangsúlyozva, hogy a kötetek orvostörténeti vagy kerttörténeti írásai is hasonló típusú véleményütközéseket tártak fel.

Dr. Gurka Dezső az ez idáig lezajlott három konferencia – A romantika terei. Az irodalom, a művészetek és a tudományok intézményei a jénai romantika korában; Göttingen dimenziói. A göttingeni egyetem szerepe a szaktudományok kialakulásában; A középkor vetületei. A 18–19. századi középkor-értelmezések filozófiai, tudományos és művészeti aspektusai – konceptuális keretét ismertette, kiemelve a német konstellációkutatás és a cambridge-i tudománytörténész műhely számos írásban megnyilvánuló hatását.

A könyvbemutató állófogadással zárult, amelynek keretében alkalom nyílt a további, immár kötetlenebb eszmecserére. Örvendetes számunkra, hogy a zuhogó eső ellenére több mint negyven érdeklődő gyűlt össze a Hadik-palota földszinti termében, s vendégeink között üdvözölhettük Kelemen János akadémikust, ifj. Bibó István művészettörténészt és dr. Misúr György volt római nagykövetet is. A rendezvény fontos mozzanata volt, hogy Bácskai István, a Gondolat Kiadó igazgatója és dr. Lipcsei Imre, karunk dékánja megállapodást írt alá a harmadik kötet megjelenéséről, így joggal reménykedhetünk a sorozat folytatásában.