Tudománynapi konferencia külföldi előadókkal

,Nemzetgazdaság és multinacionális tőke címmel rendeztek kétnapos nemzetközi szakmai konferenciát Békéscsabán, a gazdasági karon, a Magyar Tudomány Ünnepe keretében. A szervezők elmondása szerint a november 4-5-i esemény célja a Magyar Tudományos Akadémia alapítására emlékezésen túl a tudomány népszerűsítése, a kutatási eredmények bemutatása, valamint a fiatal kutatók és a tudományos diákköri munkát végzők bevonása volt a tudományos életbe.

ÁRPÁSI ZOLTÁN JÁNOS

A konferencia plenáris ülésére zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel a kar nagyelőadója. A megjelenteket Tóth János hivatalvezető köszöntötte, majd Makó Csaba, a MTA Szociológiai Kutatóintézetének munkatársa, a Debreceni Egyetem Közgazdaságtudományi doktori iskolájának vezetője lépett az emelvényre. Előadásában a magyar gazdaság innovációs teljesítményéről és a fejlődési lehetőségekről beszélt.

Ezt követően a Gazdasági Kar szlovákiai partneregyetemének képviselője, a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem Gazdasági Karának dékánja, Maria Uramova köszöntötte a megjelenteket és tartott előadást Versenyképesség és minőségbiztosítás címmel.

A plenáris ülést követően a program több szálon futott tovább. A kar vezetése – immár hagyományosan – találkozott a térség meghatározó vállalkozásainak képviselőivel, hogy közelebb hozza egymáshoz az elmélet és a gyakorlat képviselőit, erősítse az intézmény és a vállalkozások közötti kapcsolatokat, és feltérképezze a végzős diákokkal szembeni igényeket.

A találkozóval párhuzamosan zajlottak a szekcióülések. Az érdeklődők – két szekció: a gazdasági és a humán – munkájába kapcsolódhattak be. Előbbiben az előadók az államadóság kérdései, a rurális térségek, a KKV-k internetes lehetőségei, elektromotorok programozása és matematika témakörökben fejtették ki véleményüket.

A humán szekcióban többek között a K+F, a mediáció és mediátor képzés, egy hallgatói felmérés eredményei, és a multikulturális kommunikáció problémaköréről esett szó. Mindkét szekció munkájában külföldi oktatók, illetve kutatók is részt vettek.

A konferencia második napján, hagyományosan, a Tudományos Diákköri Konferenciára beérkezett dolgozatokat ismerhették meg az érdeklődők és a bíráló bizottság. A felolvasóüléseket itt is gazdasági és humán szekcióban tartották, örömünkre népes közönség, nagyszámú diákság jelenlétében.

A gazdasági szekció első helyezettje Fodor Ákos lett, aki az életszínvonal területi differenciálódását dolgozta fel. Második helyen Csikós Gábor és Szabó Katinka Miléna végzett, előbbi az Erasmus programban résztvevő diákok összetételét elemezte társadalmi-gazdasági szempontból, utóbbi pedig Kína gazdasági fejlődésének sajátosságait mutatta be. A szekció harmadik helyezettjei Csomós Enikő, Hajdú József és Videréna Viktória lettek, akik egészségturisztikai marketing, vállalati audit és egy kis település pályázati lehetőségei témákhoz kapcsolódó kutatásaikat ismertették. A gazdasági szekció elnöke Végh Zoltán, a KSH Dél-alföldi igazgatója a zsűri nevében különdíjjal jutalmazta Orodán Tünde és Medovarszki Ivett munkáját, akik a Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola diákjaiként tartottak előadást a gazdasági válság sajátosságairól.

A humán szekcióban a zsűri elnöke, Lakatos Vilmos dékánhelyettes szerint az első helyezett, a hallottak és a leadott dolgozat alapján nem volt kérdéses, így első lett Rajos István, aki a mezőkovácsházi tűzoltóság közművelődési szerepéről tartott lelkesítő előadást. Második díjat kapott Leelőssy Anita, aki a menekülttáborban élők kultúráját vizsgálta. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Buliczki Szilvia és Molnár Tímea állhatott, akik a projektmódszer felsőoktatásbeli lehetőségeit jellemezték.

A kétnapos konferencia zárásaként a szervezőbizottság elnöke, Micheller Magdolna a rendezvényt sikeresnek értékelte. Úgy látta, a program elérte célját: a résztvevők megismerhették a karon dolgozó kollégák kutatási eredményeit és bepillantást nyerhettek a hallgatók, az ifjú kutatók tudományos munkájába.