Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti Kar Könyvtára
Egy nagy múltú, közel 100 éves képzőintézmény ötven éve működő könyvtára egy XXI. századi technika bevezetésére készül.
Könyvtárunk 2000 óta nyilvános, így nemcsak a hallgatók és az oktatók, a gyakorló általános iskola és gimnázium pedagógusainak munkáját segíti, hanem a Jászságban élő érdeklődőket is. Más városokban, különböző felsőoktatási intézményekben tanuló fiatalok, az itt végzettek, pályakezdők is gyakran keresik fel a könyvtárat, különösen hétvégeken. A pedagógiai szakirodalom igen alapos, sokrétű, így ebben a témakörben megtalálható a legfrissebb anyag a gyakorló tanárok, tanítók számára. A pedagógusokon kívül a másik három szakunkon végzettek is gyakran fordulnak hozzánk a munkájuk során. Az alap-szakirodalom nálunk minden tudományterületről megtalálható. A társadalomtudományok területén a legnagyobb gyűjteménnyel ez a könyvtár rendelkezik a Jászságban.
A kari könyvtár 1959-től működik önálló könyvtárként, jelenleg 438 m2-en.
A több mint 120.000 dokumentum mintegy 45%-a szabadpolcon nyert elhelyezést. Évente közel 3 millió forint értékben gyarapszik az állomány, nagyrészt intézményi költségvetésből, de jelentős a pályázatokon elnyert dokumentumvásárlási támogatás is. A frissesség, az aktualitás nagyon fontos szempont, ezért a szakoknak megfelelően több mint 110 féle szakfolyóiratot rendelünk.
2006 októberében vehették birtokba a használók a 19 számítógépből álló Forrásközpontot. HEFOP pályázat útján 16, saját erőforrásból pedig 3 számítógép került beállításra, melyek mindegyike alkalmas az internet használatára.
A könyvtárban összesen 30 számítógép van, ebből 28 rendelkezik internet hozzáféréssel.
Húsz évvel ezelőtt a hazai pedagógusképző intézmények között elsőként használt vonalkódon alapuló automatizált kölcsönzési rendszert a könyvtár. Jelenleg a HUNTÉKA integrált könyvtári rendszerben folyik a kölcsönzés és az elektronikus katalógus építése. Az állomány több mint fele a számítógépes adatbázisban már megtalálható, illetve folyamatosan történik a retrospektív adatbevitel.
A hallgatóknak nyújtott szolgáltatások: ingyenes dokumentumkölcsönzés és internet-használat, OPAC-hozzáférés, irodalomkutatás, térítéses fénymásolás és nyomtatás, és szkennelés.
Könyvtárunk a TIOP-1.2.3-08/01 kódú, „Tudásdepó-Expressz” című nyertes pályázatban a nyolc konzorciumi tag egyikeként újabb szolgáltatásokkal bővült. A konzorciumi összefogás célja egy átfogó, összehangolt jászsági tudás- és kulturális bázis kialakítása és fenntartása, illetve a SZIE ABK Könyvtárában meglévő infrastruktúra korszerűsítése. Az összesen elnyert 70 millió forintból közel 10,5 millió forintot kapott a könyvtár. Ebből az összegből megvalósult egy rádiófrekvenciás azonosító rendszer (RFID), mellyel többek között lehetővé válik az önkiszolgáló kölcsönzés, egyszerűbbé válik a leltározás és biztonságosabbá válik a dokumentumok őrzése is.
Könyvtári területen az integráció eredményesnek tekinthető. A kari könyvtárak együtt vesznek részt a különböző pályázatokon, s ez a tény prioritást jelent az elbíráláskor. Együttműködés történt a TÁMOP-3.2.4-08/1 számú pályázatnál is, amely során a SZIE Egyetemi Könyvtár 4 tagkönyvtára (a jászberényi Alkalmazott Bölcsészeti Kar, a Szarvasi Karok, a gyulai Egészségtudományi és Környezetegészségügyi Intézet valamint a békéscsabai Gazdasági Kar) összesen 18 millió 750 ezer forintot nyert céljai megvalósítására. Fő célkitűzés az egyetemi szintű és egységes könyvtár-informatikai szolgáltatások kialakítása, korszerűsítése a felhasználói igények figyelembevételével. A munka során megújul az Egyetemi Könyvtár portálja, s az egyetemi Elektronikus Könyvtár 1550 dokumentummal bővül a megvalósítási szakasz végére.
A könyvtár célja, hogy a hagyományos papír alapú dokumentumok mellett a használók elérhessenek elektronikus dokumentumokat is, ezért az oktatott szakokhoz igazodva tanterven kívül a könyvtár rendszeresen bemutatja a szakhoz kapcsolódó adatbázisok elérhetőségét és alkalmazhatóságát, valamint könyvtárhasználatra is oktatja a hallgatókat. A könyvtár végez sajtófigyelő munkát is, amely alkalmával a SZIE-ABK-ról megjelent cikkeket összegyűjti és archiválja, amely az intézménytörténeti kutatás céljait is szolgálja.
Az EBSCO, az EISZ és a NAVA-adatbázisok a könyvtárban elérhetők, s amelyek használata jelentős segítséget nyújt az oktatóknak, a doktori képzésben résztvevőknek és hallgatóknak egyaránt az irodalomkutatásban, előadások, szakdolgozatok készítéséhez.
A könyvtár 20 éve fogadja a kar informatikus könyvtáros szakos hallgatóit, a tantervtől függően 30, 60, illetve 120 órás szakmai gyakorlatra. A hallgatók a gyakorlat során megismerik az összes munkafolyamatot a szerzeményezéstől a feldolgozáson át az olvasószolgálat hagyományos és korszerűbb teendőit, részt vesznek a tájékoztatásban, irodalomkutatásban és a számítógépes adatbevitelben. Elégedettségüket jelzi, hogy többen választják a könyvtárat a nem kötelezően itt töltendő gyakorlat helyszínéül is. A könyvtár két munkatársa évek óta oktat több tárgyat az informatikus könyvtár szakon.
A szakdolgozatokat 1962-től (ekkor végzett az első felsőfokú évfolyam) őrzi a könyvtár, az utóbbi tíz évben készültek már az OPAC-on is kereshetők.
Könyvtárunk legbüszkébb a tankönyv archívumra, amelyet mint különgyűjteményt kezelünk. A könyvtár kezdetektől archiválja a tankönyvek 1-1 példányát, így jelentős számú, s ma már muzeális jellegűnek tekinthető állományrésszel rendelkezik. Ugyancsak jelentős értéket képviselnek az 1900-as évek előtti pedagógiai, pszichológiai művek, módszertani kiadványok, amelyek az intézménytörténeti kutatások és kiállítások alapdokumentumai.
Néhány éve kari fejlesztésből jött létre a kutatószoba, ahol a régi kiadványokat lehet tanulmányozni.
Az MKE Helyismereti Könyvtárosok Szervezetének XVII. országos tanácskozásának a kar adott helyet. Ezen a rendezvényen gazdagon illusztrált előadásban mutatta be a könyvtár igazgatója a különgyűjtemény gyöngyszemeit. Az utóbbi évek sikeres pályázatainak eredményeként számos muzeális jellegű könyv állagát sikerült megóvni.