Konferencia az EU Duna stratégiájáról

A Szent István Egyetem adott otthont április 28-29-én „A Duna régió uniós stratégiája” című nemzetközi konferenciának. A hivatalos EU elnökségi konferenciára 9 országból több mint 100 résztvevő érkezett, hogy megvitassák a Duna régióval kapcsolatos föld- és vízgazdálkodás, valamint a környezetvédelem aktuális kérdéseit.

 

A Szent István Egyetemet a konferencia szervezésére a CASEE (Regional Network for Central and South Eastern Europe) regionális hálózat kérte fel, mely 11 ország (Ausztria, Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) 30 egyeteme részvételével 2010-ben jött létre. A hálózat célja az EU Duna stratégia kidolgozásának és megvalósításának támogatása, közös kutatások, oktatási és egyéb projektek (pl.: humán erőforrás, know-how projektek) indítása.

A konferencián Solti László, a Szent István Egyetem rektora hangsúlyozta: a természeti erőforrások közül a víz egyre nagyobb jelentőségű.

- Az előrejelzések szerint a XXI. században beszűkülnek ivóvíz készleteink, s nem elég, hogy egymilliárd ember éhezik a világon, körülbelül ugyanennyien nem jutnak megfelelő ivóvízhez. Mérgező anyagok, beleértve nehézfém, antibiotikum és hormonmaradványok szennyezik korlátolt ivóvíz készleteinket Közép–Kelet–Európában is. Ezért is tartjuk kiemelt fontosságúnak a természeti környezet megóvásával, az élelmiszerbiztonsággal valamint a vízkészlet megóvásával kapcsolatos területek oktatását, kutatását – mondta a SZIE rektora.

Erhard Busek a Duna-térség és Kelet-Európai Intézet elnöke beszédében kiemelte: A Duna nem csak közlekedési vonal, vize egyben a biológiai sokszínűség és az élet alapja is.

- Ennek a folyónak nem szétválasztani, hanem összekapcsolni kellene országokat. Az egyetemeknek, kutatóközpontoknak, a magán- és a civil szektornak szorosan együtt kell működniük az EU Duna stratégiájának megvalósítása érdekében. Ennek jegyében a makroregionális együttműködés szorosabbá tételére törekszünk - mondta a volt osztrák alkancellár.

Somlyódy László akadémikus előadásában beszélt az akcióterv 4 fő pilléréről, 11 prioritási területéről, a Duna régió legfontosabb problémáiról és a megoldási lehetőségekről. Kiemelte az árvizek kezelésének és vízszennyezések kiküszöbölésének fontosságát. Hangsúlyozta az egyetemek szerepét a mezőgazdasághoz és környezetvédelemhez értő szakemberek oktatásában.

A konferencia résztvevői két tematikus workshopon vettek részt Víz illetve Biológiai sokféleség és természeti erőforrások címmel, melyeken oktatási, kutatási és strukturális projektek ötleteit vitatták meg. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a regionális együttműködésben nagy távlati lehetőségek vannak. Kifejezték azon szándékukat, hogy növelni kívánják a közös kutatási projektek számát, javítani a privát szektorral való együttműködést. Sok olyan projektötlet merült fel, melyen a regionális hálózat egyes tagjai már dolgoznak, a már megszerzett tapasztalatokat a hálózat tagjai megoszthatják egymással.

A Duna Stratégia megvalósítása érdekében a résztvevő országok és egyetemek törekszenek a CASEE hálózat kiszélesítésére. A CASEE által meghatározott projektek egyik lehetséges koordinációs központjaként a résztvevők Budapestet jelölték meg.

 

*

 

A CASEE, a közép- és dél-európai országok élettudományi egyetemeinek regionális hálózata egy éve alakult meg Bécsben – nyilatkozta lapunknak a tanácskozás szünetében Solti László rektor. – Már az alakuló ülésen megszületett az elhatározás, hogy a CASEE kétévente konferenciát rendez; az első tanácskozás vezérfonalául pedig a Dunát választjuk, hiszen ez a folyó köti össze az egyetemek által képviselt államokat. Ezután a helyszínről kellett dönteni, de ebben is hamar konszenzus született, mivel Magyarországot már kijelölték az európai uniós elnöki teendők ellátására 2011 első félévében. Ezek után a CASEE is hazánkat választotta a tudományos fórum színhelyének. A hálózatnak több hazai intézmény is tagja. A Szent István Egyetem képviseletében rögtön jeleztem, hogy szívesen otthont adunk a programnak.

A Duna stratégia kiemelt területe a magyar elnökség programjának, ezt jelzi, hogy Barsiné Pataki Etelka kormánymegbízott is részt vett tanácskozásunkon. A társrendező bécsi agráregyetem, a BOKU a legmagasabb szinten képviseltette magát Gödöllőn. Szekciót vezetett Martin Gerzabek jelenlegi és Leopold März korábbi rektor. Előadást tartott Erhard Busek, a Duna-térség és Kelet-Európa Intézet elnöke, aki 1989-94 között a tudományért felelős miniszter, 1991 és 1995 között miniszterelnök-helyettes volt. Fővédnökséget vállalt a konferencia felett Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztos.

A SZIE több kara is érintett a konferencia által felölelt élet- és természettudományi téma-körök kutatásában. Kedvező, hogy doktoranduszok és fiatal kutatók mutatkoztak be munkatársaink közül a poszter szekcióban. A CASEE kimondott célja, hogy elősegítse az együttműködést a kutatásban, közös pályázatok kidolgozásában, amivel azután az Európai Unió támogatásáért lehet folyamodni. Egyetemeink együttműködése közös képzések indításához is elvezethet, amelyekben oktatóink és hallgatóink egyaránt szerepet vállalhatnak – mondta befejezésül dr. Solti László. B. G.