Közgazdaságtudományi Szekció

A Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara (SZIE GTK) április 14–16. között a XXX. Jubileumi Országos Tudományos Diákköri Konferencia második legnagyobb létszámú szekcióját rendezte meg. A Közgazdaságtudományi Szekcióba 516 dolgozatot neveztek be, a 16 szekciós konferencia-sorozat bemutatható összes dolgozatainak 11,5 százalékát. Tíz év alatt az ebben a szekcióban versenyző dolgozatok száma kétszeresére nőtt.

 

A szekcióra a legtöbb dolgozatot a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kara nevezte (59), őket a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara (54), a rendező SZIE GTK (50) és a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara (48) követte.

Dr. Villányi László, a GTK dékánja, a szekció elnöke a megnyitó ünnepségen elmondta: a szakma megbecsülésének tartja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Tanács a kart bízta meg a rendezéssel. A GTK az ország számos felsőoktatási intézményével együttműködve tevékenyen és eredményesen vett részt a lineáris képzés bevezetését megelőző szakalapításokban.

A Szent István Egyetem nagyra becsüli a diáktudományos mozgalmat, melynek kétévente jelentkező seregszemléjét mindig szívesen látja az univerzitás, szögezte le dr. Solti László rektor. Elismeréssel szólt arról, hogy dr. Szendrő Péter, az OTDT elnöke, az egyetem alapító rektora, negyven éve aktív alakítója a tudományos diákkörök munkájának. Hangsúlyozta, hogy a diákköri munka támogatása az utánpótlás, a fiatalítás szempontjából is rendkívül fontos.

A nemzedékek összefogása az egyedüli járható út az ország felemeléséhez, fogalmazott Szendrő Péter, aki bejelentette, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter az állam működésének és a közigazgatás hatékonyságának javítását elősegítő diákköri dolgozatok elismerésére 10 darab, egyenként 50 ezer forintos különdíjat adományozott a szekció mezőnyének.

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke Miért van szüksége Magyarországnak új Költségvetési Tanácsra? című szakmai előadásában alapvető érdeknek nevezte, hogy átlátható, megbízható és számon kérhető legyen az állami bevételeket és kiadásokat kezelő költségvetési törvény. A Költségvetési Tanácsnak (KT) elő kell segítenie, hogy a kormány, illetve a parlament reális, betartható költségvetést alkosson. Ha a költségvetés túl optimista makrogazdasági előrejelzésekre épül, az veszélyezteti a költségvetési törvényjavaslat végrehajthatóságát, így a KT-nak vizsgálnia kell, hogy a kormányzat makrogazdasági prognózisa kellően megalapozott-e. Nem is mondhatta volna jobb helyen a szám-vevőszék elnöke, hogy az ÁSZ 3 éves számvevő-gyakornoki programja keretében mintegy 30 fiatalnak kínál elhelyezkedési lehetőséget. Ambiciózus fiatalok jelentkezését várják, akik korszerű ismeretekkel és újszerű szemléletmóddal egészíthetik ki a tapasztalt számvevőszéki szakemberek munkáját.

*

A konferencia záróünnepségén dr. Bakacsi Gyula egyetemi docens, az OTDT Közgazdaságtudományi Szakbizottságának elnöke elmondta, hogy a díjazottak között – Gödöllőn először – az alapképzési szakokon hallgatók száma meghaladta a mester és osztatlan képzésben résztvevőkét. Bebizonyosodott, hogy a tudományművelés osztatlan – a képzésnek lehet, de magának a tudománynak bizonyosan nincs bachelor és master szintje.

A tagozati struktúra érdekes, izgalmas leképezése a közgazdaság-tudományi területen zajló változásoknak– a Társadalmi és jövedelmi viszonyok, az Emberi erőforrás fejlesztés, az Egészségturizmus, az Aktív és ökoturizmus, a Vállalati környezet-védelem és menedzsment, vagy a Kultúra, művészet, marketing önálló tagozattá izmosodása jelzi, hogy a társadalom és a gazdaság fejlődése milyen korábban határterületnek számító témákat von reflektorfénybe.

A tagozatokba való sorolás kapcsán megemlítendő, hogy a közgazdász felsőoktatáson belül az elméleti közgazdasági, illetve üzleti-gazdálkodási szakokon tanuló hallgatók lét-számarányának köszönhetően jelentős eltolódás történt az utóbbi (gyakorlatiasabb, üzleti, gazdálkodási, mikro-) témájú dolgozatok javára. Ezekre a tagozatokra olykor olyan nagy számú nevezés érkezett, hogy egy-egy témakörben több bizottságba sorolva védték meg a dolgozatokat szerzőik.

A konferencián a Babes-Bolyai Tudományegyetem hallgatói egy első, két második és egy harmadik helyezést szereztek. Örömteli előrelépés az is, hogy a határon túli tanárok is részt vettek a konferencia tagozati zsűrijének munkájában.

A szakmai programok mellett színes kiegészítő, kulturális események megszervezéséről is gondoskodott Koósné Török Erzsébet, a Közgazdaságtudományi Szekció titkára által vezetett szervező bizottság. A kulturális mű-sor átfogó képet adott Gödöllő művészeti életéből. A programba sikerült becsempészni a Barokk Év Gödöllőn miliőjét is, hiszen a konferencia résztvevőinek Mária Terézia és Grassalkovich Antal tortát sütöttek.

A GTK oktatói és hallgatói (a szervezésben résztvevő nagy számú hallgató!) a nagy lét-számú több kulturális programmal kiegészülő rendezvényt példás szervezettséggel és köz-megelégedésre készítették elő és bonyolították le, hangsúlyozta dr. Bakacsi Gyula. Általános elismerést kapott a tagozati titkárok munkája, melynek révén a konferencia adminisztrációja, a tagozati védések lebonyolítása példásan gördülékeny volt. A rendezők folyamatos jelenléte, az információhoz való gyors, precíz hozzáférés a lelkes, odaadó rendezői hozzáállás a résztvevők széles körű elismerését és köszönetét váltotta ki.