Karrierlehetőség 2011-ben
A SZIE állásbörze kiállítóinak véleménye is nem egyszer szöges ellentétben állt egymással április 9-én a gödöllői aulában. A Munkanélküliek Országos Érdekegyeztető és Érdekvédelmi Szövetsége standjánál a rendezvény elején ismertetett végzős létszámokat összevetve az állásajánlatok számával azt vélelmezték, hogy az egyetem falai közül hamarosan rengeteg munkanélküli kerül ki. Eggyel arrébb, a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központnál viszont azt a meggyőződésüket hangsúlyozták a szakemberek, hogy egy diplomás mindig könnyebben el tud helyezkedni, mert a tudás jó ajánlólevél. Az igazság - mint a legtöbbször - a két véglet között van. Nem szólva arról, hogy az állásbörze kiállítói korántsem fedték le a SZIE képzési kínálatát.
B. G.
Dr. Vajdai Imre címzetes egyetemi tanár, az állásbörze főszervezője rámutatott: a kornak megfelelően képzett ifjú szakemberek hagyják el a közeljövőben az Alma Matert, tele várakozással és reménnyel. Ezekben a reményekben az agrárszakokon végzettek az utóbbi években sokszor csalódtak, mert a hazai agrárgazdaság a megváltozott körülmények miatt nem képes annyi szakember foglalkoztatni, mint amennyit kibocsátanak a képző intézmények. Pedig a hazai agrárgazdaság kénytelen lesz előbb-utóbb a tudásalapú gazdálkodásra áttérni és kényszerítő erővel hat az a tény is, hogy a következő évtizedben megindul egy generációváltás. Szakmai szempontból azok a fiatalok járnak jól, fejezte ki meggyőződését, akik felismerik a konjunkturális lehetőségeket.
Dr. Máhr András, az FVM szakállamtitkára szerint a következő évtized feladata lesz a hatékony agrármodernizáció, amely növeli a vidéken élők megélhetési esélyét, munkahelyeket teremt és fejleszti az infrastruktúrát. Azt tanácsolta a hallgatóknak, hogy lehetőleg ott keressenek munkát, ahol ezekkel a követelményekkel számolnak. Dr. Vajda László, az FVM főosztályvezetője továbbra is úgy véli, mindenütt szükség van az Európai Uniót jól ismerő szakemberekre, legyen szó minisztériumról, kamaráról, Magoszról, MOSZ-ról és terméktanácsokról. Érdemes együtt élni az EU-val, s részt venni jövőjének az alakításában. Karrierlehetőséget lát abban is, hogy 2011 első félévében Magyarország tölti be az unió soros elnökségét.
A börzén - melyet dr. Beke János rektorhelyettes nyitott meg - számos további előadás hangzott el, például a pályakezdő diplomások ösztöndíjas foglalkoztatásának programjáról. Közben, majd utána is a standokon folyt a konzultálás.
- Karokon belül, szakok szerint is nagy különbség tapasztalható az elhelyezkedési esélyekben és a leendő foglalkoztatók körében - nyilatkozta lapunknak Kovács Ildikó PhD hallgató. - A KTI-n végzők például jórészt civil szervezeteknél kezdik pályafutásukat. Vannak, akik kevésbé gondolnak az egyetemi évek alatt a jövőjükre, mások tudatosan építik a kapcsolataikat az egyetemen belül és kívül. Az előbbire jó példák a hallgatói közösségek, mint például a Vidékfejlesztési Szakkollégium, amelynek révén - végső soron - könnyebben el lehet jutni a reménybeli foglalkoztatóhoz.
A Gödöllői Egyetem Volt Diákjainak Baráti Egyesülete (GEDBE) és az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat által nagy erőfeszítésekkel megszervezett program, ha nem is vállalta, mert nem is vállalhatta fel, hogy mindenkinek állást ajánl, a hallgatók és kiállítók sajátos fórumává vált. Egyetemistáink közvetlen benyomásokat szerezhettek érdekképviseletek (pl. Gabonatermesztők Országos Szövetsége), szövetkezetek (Hangya Szövetkezet, Mórakert Szövetkezet) és alapítványok (Pest Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány) munkájáról. Olyan is előfordult, hogy az egyik kiállító az egyik percben munkalehetőséget kínált, a másikban, mint kamarai elnök ajánlott fel segítséget. A keresettebb standoknál, mint például a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központénál 150-en is megfordultak, másutt a hallgatók komolyabb érdeklődését hiányolták.