Gödöllőn ülésezett az MTA Agrár-közgazdasági Bizottsága
A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztályának Agrár-közgazdasági Bizottsága november 7-én tartotta soros ülését a SZIE Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán.
A több napirendi pontból álló tanácskozás egyik fő kérdése volt az agrár-felsőoktatás helyzete, átalakulási folyamatai az új felsőoktatási törvény és a bolognai folyamat kapcsán. A témában dr. Molnár József rektor tartott előadást, amelyben kiemelte: a hazai és nemzetközi versenyképesség egyre inkább megköveteli a különböző képzési szinteken (BSc/BA, MSc/MA) a gyakorlati és tudományos ismeretek helyes kombinációját, s elengedhetetlen a korszerűen értelmezett agrárium munkaerőpiaci követelményeinek figyelembe vétele.
Az ebben a napirendi pontban elhangzott hozzászólások is több témakört érintettek. Ezek közül a fontosabbak a következők:
- Magyarország csak akkor lehet sikeres, ha a közép- és felsőoktatás eredményes. Ezért a felsőoktatási reform első lépéseként meg kell határozni a XXI. századi oktatáspolitika egyértelmű stratégiáját és ezen stratégia mentén kell átalakítani a felsőoktatási rendszert.
- A jelenlegi rendszer elavult, ezért az átalakítási folyamat elkerülhetetlen.
- A reform során a felsőoktatási intézményeket nem lehet homogén módon kezelni, különbséget kell tenni a különböző tudományterületek között és az agrár-felsőoktatási intézményeknek egységes stratégiát kell kidolgozniuk.
- Az egyetemek közötti együttműködésre nem csak az országon belül van szükség, hanem Európában is; a kutatások területén is ki kell lépni a nemzetközi szintérre.
- A finanszírozási rendszer miatt a felsőoktatási rendszer jelenleg kényszerpályán mozog, tíz év kell mire a rendszer megfelelően működni fog és valóban a minőség lesz a fő rendező elv, azonban ezt az átfutási időt le kell rövidíteni.
Dr. Villányi László dékán tájékoztatta a bizottságot, hogy az agrárökonómiai tudományághoz kapcsolódó egyetlen MSc szak, a vidékfejlesztő mérnök alapítása jelenleg folyamatban van. Kéri, hogy a mesterszakok alapítását a bizottság kiemelten támogassa.
A bizottság úgy döntött, hogy a vitatott témakörben saját állásfoglalást alakít ki, amelynek szövegét a véglegesítés előtt még a decemberi ülésen a bizottság elé terjeszti, azt megelőzően véleményezésre elektronikus formában a tagoknak megküldi.