Gödöllőn született meg az első magyar klónozott egér

egérHazánkban elsőként sikerrel állított elő testi sejtből klónozott állatot a Genetikai Újraprogramozás Csoport - adta hírül november 6-án a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont.

Az EU-s, Wellcome Trust és hazai FVM állami támogatás mellett OTKA és NKTH pályázati támogatással, három éve folyó kutatások eredményeként a petesejt magját helyettesítve egy másik egyed petesejtje körül található, un. kumulusz sejtjéből származó sejtmaggal, új egér született, amelyet „Klonilla" névre kereszteltek

Ez az eredmény egy fontos lépés a mesterséges úton sorozatban "gyártható" transzgenikus egerek, nyulak és más állatfajok technológiai rendszerének kimunkálására, amely nagy segítségül szolgálhat az orvostudománynak a különféle betegségek gyógyítására végzett kutatómunkához. A kísérleti alanyként felhasznált klónozott állatok sokaságánál egy-egy gén célzott megváltoztatásával a kutatók közelebb kerülhetnek a különféle betegségeket kiváltó genetikai okok jobb megértéséhez. A kutatócsoport 2008-ig klónozott nyúl előállítását is tervbe vette. A továbbiakban esetleg patkány, sertés, vagy szarvasmarha klónozására is kiterjed majd a tudományos munka, és a klónozás a veszélyeztetett fajok megmentésében is szerepet játszhat.

Forrás: www.abc.hu

Klonilla (fekete egér) az első Magyarországon testi sejtből klónozott egér

 

Taxonomy upgrade extras: