Stratégiai feladat a vizes szakma összefogása

A Szent István Egyetem Szenátusa 2010/2011. tanévi első rendes ülését szeptember 22-én tartotta Gödöllőn.

 

Elsőként 2011. szeptember 1-jével kinevezésre kerülő egyetemi és főiskolai tanári pályázatok kiírásáról döntöttek. Az Állatorvos-tudományi Kar Biológiai Intézetének Ökológiai Tanszékére 1 fő egyetemi tanár, Járványtani és Mikrobiológiai Tanszékére 1 fő egyetemi tanár, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetébe 2 fő egyetemi tanár, a Gépészmérnöki Kar Gépipari Technológiai Intézetébe 1 fő egyetemi tanár, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Genetika és Biotechnológiai Intézetébe 1 fő egyetemi tanár, az Egészségtudományi és Környezet-egészségügyi Intézet Főigazgatói Hivatalába 1 fő egyetemi tanár, az Ybl Miklós Építéstudományi Kar Közmű- és Mélyépítési Tanszékére 1 fő egyetemi tanár, Mechanika és Tartószerkezetek Tanszékére (2011. január 3-i kinevezéssel) 1 fő egyetemi tanár pályázatát írják ki.

Az Alkalmazott Bölcsészeti Kar Szociálpedagógiai Tanszékére 1 fő főiskolai tanár, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetébe 1 fő főiskolai tanár, a Pedagógiai Kar Nevelés- és Társadalomtudományi Intézetébe 1 fő főiskolai tanár, az Ybl Miklós Építéstudományi Kar Műszaki Alaptárgyi Tanszékére 1 fő főiskolai tanár, az Ybl Miklós Építéstudományi Kar Mechanika és Tartószerkezetek Tanszékére (2011. január 3-i kinevezéssel) 1 fő főiskolai tanár pályázatát írják ki.

A Szenátus véleményt nyilvánított a belső ellenőrzési igazgatói megbízás betöltéséről; támogatta Gódorné Rostonics Tímea kinevezését.

A Szenátus támogatta dr. Karácsony Péter főiskolai tanári pályázatát a Víz- és Környezetgazdálkodási Kar Gazdaság- és Társadalomtudományi Intézetébe, Rácz Istvánné dr. főiskolai tanári pályázatát a Víz- és Környezetgazdálkodási Kar Környezettudományi Intézetébe és dr. Simándi Péter főiskolai tanári pályázatát a Víz- és Környezetgazdálkodási Kar Környezettudományi Intézetébe.

A Szenátus elfogadta az egyetem ingatlan-vagyongazdálkodási tervét 2010-re. A felsőoktatási törvény a négy évre szóló Intézményfejlesztési Terv éves végrehajtására szenátus által jóváhagyott éves vagyongazdálkodási tervezést ír elő. A tervezés a vagyonváltozásokra, vagyonfenntartásokra, a bevételszerzési és a forrásbevonási stratégiákra terjed ki.

A Szenátus a Gazdasági Tanács támogató véleményének figyelembevételével határozatokat hozott a Szent István Egyetem vagyonkezelésében lévő, Szarvas belterületén található 5302 és 5304 helyrajzi számú ingatlanokról, elősegítve azt, hogy a szarvasi önkormányzat megvalósíthassa az európai uniós támogatással kialakítandó víziszínpadot.

A Szenátus módosította a Főtitkári Hivatal 2009-ben elfogadott ügyrendjét. Módosításra került a Külkapcsolati Iroda szervezete, amely a döntés szerint két szervezeti egységből áll, a Hazai Kapcsolatok Titkárságából (HKT) és a Nemzetközi Kapcsolatok Titkárságából (NKT).

A Külkapcsolati Irodát az irodavezető vezeti. A titkárságok élén titkárságvezetők állnak.

A Szenátus elfogadta a Víz- és Környezetgazdálkodási Kar szervezeti átalakítására vonatkozó előterjesztést valamint a kar intézményfejlesztési koncepcióját.

A szervezeti átalakítására vonatkozó előterjesztés megállapítja, hogy a Víz- és Környezetgazdálkodási Kar 2010 márciusi hallgatói létszáma 535 fő, a SZIE karai közül a legalacsonyabb. A kar 92 munkatárssal látja el feladatait. A 2009. évi hiány 53,3 millió forint volt.

A legjelentősebb tétel a kari gazdálkodásban a személyi juttatások. Elkerülhetetlen a humánerőforrásnak a hallgatói létszám változásához történő igazítása és az oktatás szervezés hatékonyságának javítása. A humán erőforrás csökkentésével mintegy 35 millió Ft kiadáscsökkenés érhető el, ami nem befolyásolja a kar oktatási és oktatásszervezési feladatainak ellátását. A leggyorsabb eszköz és jelentős pozitív hatást gyakorol a kari gazdálkodásra a nyugdíjas főállású munkatársak főállású munkaviszonyának azonnali megszüntetése. Szakmai tovább foglakoztatásukra szükség esetén lehetőség van óraadói minőségben, ami nagyságrendileg kisebb kiadás és rugalmasan alkalmazkodik a kari igényekhez.

A kar oktatási szervezeti egységei jelenleg a Gazdaság- és Társadalomtudományi Intézet, a Környezettudományi Intézet, a Mezőgazdaság-tudományi Intézet, a Műszaki és Vízgazdálkodási Intézet, az Idegen nyelvi és nemzetközi kapcsolatok, az Egészségnevelési Intézet. A SZIE kari struktúráját követve a karon belül 3 intézet működik tovább: a Gazdaság- és Társadalomtudományi Intézet, a Környezettudományi Intézet, a Műszaki Intézet. A Gazdaság- és Társadalomtudományi Intézetbe integrálódik az Idegen nyelvi és nemzetközi kapcsolatok és az Egészségnevelési Intézet. A Környezettudományi Intézetbe integrálódik a Mezőgazdaság-tudományi Intézet és a Vízgazdálkodási Intézet. A Műszaki Intézet agrárjellege oldódik és igény szerint folyamatosan szélesedik a műszaki skálája.

Egy szervezeti egységbe, a Kari Szolgáltató Hivatalba integrálódik a Dékáni Hivatal, a Gazdasági Hivatal, a Tanulmányi Csoport, az Igazgatás, a Tanüzem, a Tanpanzió, a Horgászüdülő, és a kollégiumi feladatok. A hivatal vezetője dékán-helyettes.

Amint az intézményfejlesztési koncepcióban megfogalmazást nyert, a kar a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar és a Gépészmérnöki Kar vezetésével történt szakmai egyeztetések és támogatásuk eredményeként a „Víz – Környezet – Klíma” (VKK) terület erősítésével, Szarvason történő fejlesztésével jelöli ki stratégiai irányvonalát, céljait.

A VKK célkitűzésen belül stratégiai feladat a Szarvason és környékén megtalálható „vizes” szakma összefogása és a kar fejlődéséhez történő szakmai együttműködésük és támogatásuk megszerzése. A vizes szakma fejlesztésének számos eleme adott Szarvason: Halászati és Öntözési Kutatóintézet (HAKI), Körös-Maros Nemzeti Park, Szarvas-Fish Kft., Szarvasi Agrár Zrt., Innoflex Kft., liziméter telep, meteorológiai állomás, 27 km hosszú holtág, turizmus-vendéglátás, víz-biológia, halászat-halgazdálkodás, Víz- és Környezetgazdálkodási Kar.

A Bosch magyarországi vállalatainak kezdeményezésére a legnagyobb ipai vállalatok (Audi, MOL stb.) által – egyetemek bevonásával – létrehozták az Együtt A Jövő Mérnökeiért Szövetséget. Az egyetemek tiszteletbeli tagként vehetnek részt a szövetség munkájában. Műszaki szakterületről lévén szó az egyeztetések a Gépészmérnöki Karral folytak. A kar vállalta a tagságot, de minden nyilvános fórumon úgy hangzik el, hogy a Szent István Egyetem a tiszteletbeli tag. A tiszteletbeli tagságnak nincsenek pénzügyi vonzatai. A szövetség tevékenysége arra irányul, hogy elegendő számú jól képzett mérnököt bocsássanak ki az egyetemek, illetőleg hogy a középiskolákból nagyobb számban válasszák a továbbtanulók a mérnöki pályát. A Szenátus támogatta a SZIE tiszteletbeli tagságát az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetségben.

A Szigetközi Egészség Turizmus Klaszter képviselője augusztusban megkereste a SZIE Gépészmérnöki Karát, hogy a klaszter és a klasztert alkotó szervezetek (fürdők, szállodák stb.) számára elsősorban energetikai, műszaki szaktanácsadást, szakértést, szakképzést nyújtson és ehhez kapcsolódóan hosszú távú együttműködési megállapodást szeretnének kötni a Szent István Egyetemmel. A megállapodás lehetőséget nyújt arra is, az együttműködés keretében felmerülő nem műszaki kérdések megoldásához a SZIE más karait is bevonják. A Szenátus támogatta a megállapodás tervezet aláírását.

A Szenátus támogatta az egyetem és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) közötti együttműködési megállapodás megkötését. Az MgSzH az egyetem egyes karairól egyéni együttműködési megállapodás keretében jelenleg is folyamatosan fogadja a hallgatókat szakmai gyakorlati idejük letöltésére. Az egyetemmel kötendő együttműködési megállapodás célja, hogy az egyetem minden karáról, külön kari megállapodás megkötése nélkül, a hivatal és megyei szervezetei folyamatosan tudják fogadni a szakmai gyakorlatra jelentkező hallgatókat.

A Szenátus támogatta a SZIE Idegennyelvi Vizsgaközpont és a Szolnoki Főiskola közötti szerződés megkötésére vonatkozó előterjesztést, amely elősegíti, hogy a 2002-től 2010 májusáig Mezőtúron működtetett Zöld Út Nyelvvizsgaközpont Szolnokon végezze tovább a tevékenységét. Az új tanévben a Szolnoki Főiskola mezőtúri Műszaki és Mezőgazdasági Fakultásán folyó képzések Szolnokra helyeződtek át és a jogutód a Szolnoki Főiskola lett.

A Szenátus támogatta: vállalatirányítási rendszer menedzser szakirányú továbbképzési szak, humánmenedzsment szakirányú továbbképzési szak, tervező építészmérnök mesterszak, „nem szakrendszerű oktatásra felkészített tanár pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzési szak”, idegenforgalmi szakmenedzser felsőfokú szakképzés indítását (megújítás) továbbá a banki szakügyintéző tanulói jogviszonyú felsőfokú szakképzés már létező szenátusi határozatának (21/2009/2010 SZT) szövegbeli pontosítását az Oktatási Hivatal kérésére.

Szenátusi tagot választanak a Gazdasági Karon. Dr. Puskás János, a Víz- és Környezetgazdálkodási Kar dékánja ugyanis július 1-jétől nem tartozik a Gazdasági Kar állományába, ezért nem képviselheti tovább a kar dolgozóit a Szenátusban. A testület a választás első fordulóját október 13-ra, az esetleges második fordulót október 18-ra tűzte ki.

Az Európai Unió Europe Aid támogatási felhívásának keretében még 2008-ban, első körben beadott MKK KTI pályázat (International Summer School on Communication of Climate Change Impacts, Poverty Reduction and Alternative Energy Use – for better integration of science and knowledge into society) tovább jutott a második körbe. A pályázat második körben történő beadását a Szenátus támogatta.

A projektjavaslat célja a fejlesztési és szociálpolitikai ügyek összekapcsolása a klímaváltozási és energiapolitikai összefüggésekkel és az ehhez kapcsolódó tudáshalmaz eljuttatása helyi döntéshozókhoz és további érintett csoportokhoz. Ezzel a tudomány, a szakpolitika és a társadalom közötti szakadék csökkentése a fő célja. A projekt a környezeti fenntarthatóság és a szegénység ellenei harc összefüggéseire mutat rá és ezek együttes kezelésének szolgálatába kívánja állítani a legújabb tudományos kutatási eredményeket.

E célok elérése érdekében a projekttervezet számos többfordulós nyári egyetemi képzést kíván megvalósítani a szegénység – klímaváltozás – energiaellátás témakörében az EU országokból érkező résztvevőknek. A nyári egyetemi képzésben nagy szerep jut az e-learningnek és személyes tréningeknek. A nyári egyetemi képzésben résztvevő érdekcsoportok képviselői ezután a kutatók segítségével további érintett célcsoportokhoz és döntéshozókhoz juttatják el a képzés során megfogalmazódott üzeneteket felhasználva a különféle médiák széles tárházát (oktatófilm, rádióadások, internet, blog stb.). A kutatásban az MKK KTI várható feladatai az oktatási tananyag szakmai összeállítása, az e-learning tananyag módszertani kidolgozása, a nyári egyetemi képzések tartása lesznek.