Kormányzati Karrier Expo

Szeptember 18-án, a Millenárison rendezték meg az első kormányzati Karrier Expót Magyarország történetében. A rendezvényen az érdeklődők megismerkedtek a közigazgatási szférával, hiszen mind a nyolc minisztérium és azok államtitkárságai, továbbá a minisztériumi háttérintézmények is képviseltették magukat.

 

SZÁSZI HAJNALKA

A kezdeményezés fontos célkitűzése, hogy a pályakezdők számára vonzóvá tegyék a közigazgatásban való elhelyezkedést, megismerkedjenek annak ágazataival, és a nyílt nap keretében képet kapjanak a kormány által megfogalmazott jó állam koncepcióról, amely egy új, lendületes és nyitott közigazgatást igér az állampolgárok számára.

A tavaszi kormányváltás egy államigazgatási átszervezést is eredményezett, amellyel együtt jár a közigazgatási intézményrendszer megújítása, a közszolgáltatások minőségének emelése, egyfajta modernizációja. Ezekről a jelentős változtatásokról beszélt dr. Navracsics Tibor, közigazgatási és igazságügyi miniszter és dr. Gál András Levente, a KIM közigazgatási államtitkára.

A Karrier Expo remek lehetőséget kínált a pályakezdők és a közigazgatási szakma találkozására – amellyel a szervezők hagyományt, állandó fórumot kívánnak teremteni.

A nap folyamán érdekes konferenciabeszélgetések résztvevői és hallgatói lehettek a látogatók, ezeket a nagy érdeklődésre való tekintettel kivetítőn is láthattunk, hallhattunk.

A témák között szerepelt a kultúra és az állam viszonya, illetve, hogy a kultúra hogyan tudja szolgálni a közösség érdekeit. Erről beszélgetett dr. Hatos Pál, ELTE BTK, művelődéstörténész és a Balassi Intézet igazgatója, Pápay György, a Szépirodalmi Figyelő főszerkesztője, Novák Tamás dokumentumfilm rendező és Lenkei Balázs, a Sinus Design formatervezője.

A beszélgetésben szó volt az új generáció és a rendszerváltás utáni generáció közötti különbségekről, a köztük lévő szakadékról. A mai fiatalság feladatai és egyben problémái is megfogalmazódtak, miszerint számukra a legnagyobb kihívás az óriási nagy szabadság kezelése, az életük korlátlan szervezése, amely egy olyan lehetőség, ami a 30 évvel ezelőtti fiatalság számára még nem adatott meg. Ebben az új, és még inkább szabadabb élethelyzetben kell megállnia a helyét az elkövetkező generációnak, a „regenerációnak”.

A rendezvény folyamán további beszélgetéseken vehettünk részt, amely során képet kaphattunk a közszolgálati rendszer karrierlehetőségeiről, a fiatal vállalkozók jelen- és jövőbeli kilátásairól, valamint az önkormányzati közszolgálati életpályákkal ismerkedhettünk meg.

A fiatalok útmutatásban részesülhettek a diploma utáni élet megkezdéséhez az Eötvös Loránd Tudományegyetem karrier tanácsadóitól, hasznos tanácsokat kaphattak az önéletrajzuk megírásához, és grafológiai elemzés segítette a pályakezdőket az önismeretben.

Bemutatták az Europass nemzetközi önéletrajzot (ECV), amelynek formanyomtatványa vázlatosan ismerteti a jelentkező képességeit, végzettségét, nyelvtudását. Az ECV-ről több nyelven is láthattunk mintát, illetve a hozzá csatolandó dokumentumokról is, többek között a nyelvi útlevélről, amellyel például bemutathatjuk nem csak az iskolai, hanem az iskolán kívül szerzett nyelvtudásunkat is, a mobilitási igazolványról, amely a külföldi szakmai gyakorlatok és tanulmányi csereprogramok igazolására alkalmas.

Szó esett még a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjról, ami egy 10 hónapos közszolgálati és vezetői utánpótlásprogram és a sikeres közigazgatási karrier megkezdésére kíván lehetőséget nyújtani a diplomás, idegen nyelveket jól beszélő fiatalok számára. A program keretében a résztvevőknek lehetőségük nyílik egy 5 hónapos külföldi gyakorlat során egy másik uniós ország közigazgatásával megismerkedni, és egy szintén 5 hónapos magyarországi gyakorlat teljesítésére, melyet egy központi igazgatási szervnél tölthetnek. A jelentkezési feltételek között szerepel a felsőfokú végzettség, a 35 év alatti életkor, és a tárgyalóképes szintű angol nyelvtudás. Előnyt jelent más uniós nyelvek középfokú ismerete.

A programok sikerességének legnagyobb bizonyítéka véleményem szerint a hatalmas érdeklődés, és a nagyszámú részvétel. A hallgatók és diplomás pályakezdők mindenképp hasznos tapasztalatokkal gazdagodhattak, bízom benne, hogy számíthatunk még hasonló kezdeményezésekre az új kormány részéről.