Egyetemvárosi impressziók

Ha élünk azzal a hasonlattal, mi szerint az egyetemek a tudomány templomai, akkor a Kutatók Éjszakája bizonyította: a Szent István Egyetem olyan „katedrális”, aminek számos oltára ejti csodálatba a megismerés vágyával oda zarándokoló embert, kicsiket és nagyokat.

A Vadvilág Megőrzési Intézet a kezdetektől fogva felismerte a Kutatók Éjszakája leendő hallgatókat toborzó erejét. Az idei egyetemi eseménysorozatot szeptember 24-én az intézet kertjében nyitotta meg dr. Solti László rektor dr. Csányi Sándorral, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánjával közösen, ahol a nyár folyamán elkészült a vadgazdálkodási tanösvény. Az elmúlt egy évben számos program valósult meg a karon A tudomány eredményei, az eredmények közlésének tudománya a SZIE-n pályázat keretében. A mostanra elkészült vadgazdálkodási tanösvényt dr. Heltai Miklós egyetemi docens, projektmenedzser mutatta be.

PÁLMÁK, BAMBUSZOK, SZARVASGOMBÁK. A Kertészeti Tanüzem hatalmas fóliasátrainak egyikében pálmák és bambuszok titkaival ismertették meg a látogatókat a Kutatók Éjszakáján. (Egyben hívogatva a vendégeket a Kertészeti Technológiai Intézet szervezésében november második hétvégéjén a budapesti Füvészkertben újra jelentkező Trópus a télben című rendezvényre.) Mások a gyógynövénytermesztés és gyógynövény felhasználás kulisszatitkaiba nyertek betekintést. Elsősorban a fiatalok körében aratott nagy sikert a szarvasgombász bemutató. A vállalkozó kedvű gyerekek a szarvasgomba kereső kutyák szimatával is megpróbálták felvenni a versenyt. Az egzotikus fűszernövények bizonyára hosszú időre emlékeztetik majd az ünnepi ebédek asztalaihoz ülőket a Kertészetben eltöltött délutánra.

KÍSÉRLETEK, ROBBANÁSOK AZ I. ELŐADÓBAN. A Fizika és Folyamatirányítási Tanszék esti „gálaelőadása” talán soha nem látott telt házat vonzott az I. előadóban. A lépcsőkön is olyan sűrűn ültek az emberek, mint a padokban. A tanszék tanárai nemcsak felkészülten, hanem élvezetesen – a néhai Öveges professzor és Leonard Bernstein zeneszerző pedagógusi képességeit ötvözve – vezették az órákat, amelyek iránt hatalmas robbanások hangja keltette fel az egyetemi város kevésbé frekventált területein tartózkodók érdeklődését is.

REPÜLŐTÉR A MAG TÖVÉBEN. Az aula volt a Kutatók Éjszakája gödöllői helyszínei közül a „Fórum”, ahol különböző diszciplínák művelői randevúztak, így itt, a Mag apoteózisa tövében alakult ki az egyetemi rendezvényekre látogatók csomópontja is. Ismerkedhettek vendégeinek többek között a jövő energiaforrásaival, a Gazdálkodás és Szervezéstudományok Doktori Iskolával. Érdekes előadás szólt a sportgyepek tudományos rejtelmeiről a focipályán, s lelki szemeink előtt a füves repülőterek is megjelentek, hiszen dr. Szemán László tanár úr előtt egy áramvonalas repülőgép „landolt”.

SZÍNPOMPÁS BOTANIKUS KERT. Kegyeibe fogadta az időjárás a Botanikus Kert látogatóit. A legszebb kékben tündökölt a Fácános feletti ég, számtalan színben pompáztak megújított arborétumunk őszi virágai. A csodás idő az egyetem munkatársai közül is többeket kicsalogatott a természetbe. Előkerültek és pontosan találtak a honfoglalás kori íjak, mások kézműves foglalkozásokkal múlatták az időt a Gödöllői-dombság egyik legszebb tetőjén. A kert tavacskái, patakja, mediterrán gyűjteménye, maradvány erdeje, homoki gyepjei, rendszertani gyűjteménye és ökofiziológiai kutatóállomása igazából még felfedezetlen látványosság.

MEGJELENÉSI JELENTÉS. Elismerő beírásokkal gazdagodott az egyetemtörténeti kiállítás a földszinti rektori díszteremben. A láthatóvá tett gyökerek című kiállítás, a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár munkája, olyan színes és sokoldalú, hogy a tárlóit többször megtekintő embernek mindig új arcát mutatja. Ezen az estén a Megjelenési jelentés akadt a szemünkbe, amelyen egy keszthelyi hallgató írta 1876-ban: „A torok fájásból felüdülve, az előadásokat és gyakorlatokat ismét rendesen látogathatom.”

FALUSZEMINÁRIUM. A legnagyobb közönséget vonzó helyszínek közé tartozott a színházterem, ahol a Komlóskán végzett kutatásairól számolt be a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon belül működő faluszeminárium. Tavaly nyáron Gödöllő szomszédját, Bagot kutatták és mutatták be a Kutatók Éjszakáján. Ezúttal is kiállítottak a poszterek mellett a ruszin falu múltjára és jelenére jellemző tárgyakat. Délután vetélkedőt szerveztek gödöllői középiskolások számára; este szakmai kerekasztal-beszélgetést a kistelepülések fennmaradásért folytatott küzdelméről.

CSODAFEGYVER AZ AKVÁRIUMBAN. A Halgazdálkodási Tanszék kutatásairól és azok gyakorlati eredményeiről előszeretettel ír a sajtó. De még ők sem elégedtek meg ennyivel. A Kutatók Éjszakáján több állomáson fogadták az érdeklődők sokaságát, akik először talán a célban megígért halfalatkák elnyeréséért indultak felfedező útra, de menet közben a tudás-étvágyuk is megnőtt. A tanszék rendkívül fontosnak tartja, hogy a jövő generációját megismertesse a vizek lakóinak sejtelmes világával. Csodafegyverüket, a zebradániót is megmutatták, amelyek nagyon fontosak a világon megjelenő új gyógyszerek kutatásában és a környezetvédelemben. Egy másik helyiségben Magyarország természeti értékeit képviselő halfajokat mutattak be. Ezek tenyésztésével is foglalkoznak. Be kár, hogy egy évben csak egyetlen napra merészkedhetünk be a kutatók éjszakáiba!

-bg-