Podmaniczky-díjas kollégáink

PA Hungaria Nostra által adományozott, az értékmentő tevékenységért, az épített környezet védelméért kifejtett kiemelkedő munkásság elismerésére alapított Podmaniczky-díjakat az idén nyáron Jászberényben, a Város- és Faluvédők Szövetségének országos konferenciáján adták át. A kitüntetéssel a Szent István Egyetem két oktatójának ilyen irányú eddigi munkásságát is elismerték!

A városvédők nevében Ráday Mihály elnök a Gépészmérnöki Karon dolgozó dr. Fülöp István mestertanárnak, valamint az Ybl Miklós Építéstudományi Kar tanszéki mérnökének, Dévényi Tamásnak nyújtotta át a magas szakmai elismerést. A díjat olyan személyek kapják, akik foglalkozásuktól, munkahelyi kötelezettségüktől függetlenül, illetve azt jelentősen túlteljesítve maradandót alkotnak az épített és természeti környezetünk, kulturális örökségünk értékeinek védelmében.

Dr. Fülöp István a Gépészmérnöki Kar mestertanára, aki több mint 25 éve szorgoskodik székhelyünkön az épített és a természeti környezet védelméért. A Gödöllői Városvédő Egyesület alapító tagja, ma az egyesület elnöke, szülővárosában folyamatosan küzd azoknak az értékeknek a megmentéséért, amelyek hangulatossá, egyedien barátságossá teszik a települést, megőrzik és bemutatják a múlt sokszor feledésre ítélt emlékeit. Kollégánk a helyi értékmentés mellett már régen bekapcsolódott a mozgalom országos településszépítő, közösségszervező tevékenységeibe, azok aktív szervezője, résztvevője. Képviseli a Városvédők Szövetségét a Virágos Magyarországért mozgalomban, ezáltal a városvédelem népszerűsítése oly sok más országos fórum mellett itt is folyamatos.

Az egyetem és a városvédelem, értékvédelem már régen összekapcsolódott, hiszen például 1990-ben egyetemünk adott helyszínt a Város- és Községvédő Egyesületek Országos Találkozójának, amely ennek az értékvédő folyamatnak az egyik reprezentáns bemutatkozása volt. Akkor máig ható elhatározások is születtek, hiszen itt vetették fel egy olyan folyóirat megjelentetésének a gondolatát, amely 1991-től Értékmentő néven kéthavonta azóta is folyamatosan megjelenik.

A városban ezen alkalommal adták át a teljes körű restaurálással eredeti formájába visszaállított barokk Kálváriát, a kegyeleti parkként helyreállított izraelita temetőt és a város főterére visszahelyezett I. Világháborús emlékművet.

A városvédők és az egyetem közötti együttműködéssel valósulhatott meg még a Millecentenárium évében az egykori Babat település elpusztult templomának és temetőjének a helyén egy emlékkő elhelyezése.

Kollégánk gépészmérnöki szakirányú önkéntes munkájának is eredménye, hogy a ma már ipartörténeti emléknek számító, szívó-nyomó rendszerű, és Gödöllő egykori iparosa (Moór János) által szabadalmaztatott és gyártott kutat közterületen működőképesen átalakítva újra elhelyezték. A 2000-ben megalakult Szent István Egyetem kezdeti időszakában a PR Bizottság tagjaként munkásságával, továbbá - mint az intézmény épületesztétikai főgondnoka - egyéni szemléletmódjával sokszor segítette feladataink több irányból történő megközelítését, megoldását.

Gödöllő agrár-felsőoktatásban betöltött szerepe közismert. Amint arról az egyetemi évnyitón is megemlékeztünk, 60 évvel ezelőtt kezdődött az akkori községben az egyetemi szintű oktatás. Az évforduló a települési értékvédelemben és az elmúlt évtizedek feltárásában feladatokat fogalmazott meg. A mezőgazdasági gépészmérnökök képzése Budapesten szintén 60 évvel ezelőtt indult el, amelyről a Gépészmérnöki Kar szeptemberben külön rendezvényen emlékezett meg. Az előkészítésnél, a kar történetének dokumentációs feltárásánál, összefoglalásánál a Gépészmérnöki Kar dékánja a szervezőbizottságban is számított kollégánk munkásságára.

Dévényi Tamás okleveles építészmérnök, az Ybl Miklós Építéstudományi Kar tanszéki mérnöke több értékes épület megmentője, hiszen már a tervezésnél észreveszi és visszaadja azokat az egyedi sajátosságokat, amikkel az eredeti jelleg kidomborodása a jelenkor használati értékével párosulva ad egyéniséget az épületnek. Okleveles építészmérnökként mindig értő módon nyúl Budapest építészettörténeti örökségéhez és 12 éve oktatja ugyanerre egyetemi szinten az ifjúságot.

A díj átadásánál kiemelték, hogy a Rácz Fürdő rekonstrukciójának világszínvonalú tervezésekor a több száz éves történetre visszatekintő fürdőben az egyes történeti rétegeket és Ybl Miklós XIX. század végi átalakítását sikeresen ötvözte a kortárs építészet karakterével és a jelenkori közönség igényével. Az Ybl-féle architektúra visszaállítása nyomán a fürdő története, díszítményei, korabeli atmoszférája ismét megelevenedik, és a műemléki helyreállítás mellett kortárs épületként születik újjá.

Kollégánk szintén kötődik Gödöllőhöz, hiszen – minő véletlen – éppen a Podmaniczky utcában elhelyezkedő ingatlanán igyekszik immár több évtizede egy régi ház felújításával visszaadni az épület eredeti megjelenését. A felújításnál idős iparosok és szakemberek alkalmazásával azok mára már elveszőben lévő szakmai ismereteit építik be az eredeti, ódon falak közé és köré. Itt igaz lehet, hogy a név (néha az utca neve is) kötelez!

*

Érdekességként említjük, hogy az egyetem történetében nem ez az első eset, hogy az értékmentés, az épített környezet védelme érdekében kifejtett kiemelkedő munkásságra felfigyelnek, hiszen a premontrei időszakból származó falfestmények megmentéséért és helyreállításáért néhai Tóth Árpád gazdasági főigazgatónk 1987-ben kapott Podmaniczky-díjat.

Nem lenne teljes felsorolásunk, ha nem térnénk ki rá, hogy Gödöllő egyedi helyzetéből adódóan az értékmentésnek széles lehetőségei és szép eredményei vannak, hiszen ezen a területen végzett kiemelkedő munkásságért az elmúlt években Varga Kálmán történész-muzeológus, Bakonyiné Schubert Éva építész és a Vargakő Kft. kapott már Podmaniczky-díjat.