„Közlekedj okosabban, élj egészségesebben”
Immár negyedik alkalommal csatlakozott Szarvas város önkormányzata az Európai Unió által rendszeresen meghirdetett Mobilitási Hét programsorozatához, melyben minden alkalommal aktív részvételt vállal a Szent István Egyetem Víz- és Környezetgazdálkodási Kara. Az idei év jelmondata „Közlekedj okosabban, élj egészségesebben!”. A jelmondat alapján alakítottuk az idei programot, melyet rendezvénysorozat utolsó napján, az autómentes napon hajtottunk végre.
CS. E.
Programunk alapgondolatát néhány tudományos kutatás felismeréséből merítettük. A rendszeres mozgás kulcsszerepet játszik egészségünkben és enyhíti a stresszt. Ennek ellenére a mozgásszegény életmód egyre terjed Európa szerte. A megnövekedett autóhasználatot és az aktív testmozgás egyre romló feltételeit teszik felelőssé a mozgásszegény életmód térnyeréséért, a sok ülésért és az elhízásért. A gyaloglás és a kerékpározás a mindennapi közlekedés olyan módjai, amelyek révén minden nap végezhetünk testmozgást. A közlekedés nem motorizált formái minimális költséggel könnyen beépíthetők mindennapi életünkbe, egyben gondoskodnak arról, hogy rendszeresen mozogjunk.
A koncepció alapgondolata, hogy a városban autóval közlekedők figyelmét felhívjuk néhány alternatív közlekedési formára. Ezt a következő felkiáltásokkal prezentáltuk SÉTÁLJ! GYALOGOLJ!, BICIKLIZZ!, TÖMEGKÖZLEKEDJ!. A hallgatók - felmérve az ügy környezeti és egészségügyi jelentőségét, önállóan vállalták a felkiáltások elkészítését és megjelenítését.
Annak érzékletetésére, hogy a közlekedés megreformálása hosszú távon milyen jelentőséggel bír, segítségül hívtuk a SZIE Gyakorló Óvoda és Általános Iskola óvodásait és kisiskolásat, mint a jövő nemzedéket prezentálókat. A rendezvényen részt vevő kis óvodásokat a Mobilitási Hét logójával ellátott matricával, a kérdésekre helyes válaszadókat prizmával ajándékoztuk meg.
Az autóval közlekedők köréből begyűjtött tapasztalatok alapján elmondható, hogy a demonstráció számukra először viccesnek, humorosnak, tűnt, később rájöttek arra, hogy az általuk folytatott közlekedési mód károsítja a környezetet és az egészségünket. Többen valóban fontolóra vették a környezetet kevéssé szennyező közlekedési eszközök használatát. Elmondásuk szerint a „élő reklámfelületek” tették hatásossá a demonstrációt. Saját észrevételünk, hogy a demonstráció ideje alatt soha nem tapasztalt előzékenység jellemezte az autóval közlekedőket.
A környezet egészégre gyakorolt hatása kiemelkedően fontos kérdés a városlakók számára. A Víz- és Környezetgazdálkodási Kar közelmúltban végzett felmérése szerint a megkérdezettek mintegy 90%-a nyilatkozott úgy, hogy aggódik a környezet egészségre gyakorolt lehetséges kedvezőtlen hatásai miatt. A műszaki fejlődés, az életmódban, a munkavégzésben és életvezetésben bekövetkezett változások további, olykor váratlan hatással lehetnek a környezetre, ami szintén befolyásolja egészségünket.
Egy fenntartható városi mobilitás támogatásával, a tiszta, energia-hatékony közlekedési eszközök használatának növelésével javíthatjuk társadalmunk életminőségét. A cél a mobilitás javítása úgy, hogy egyszersmind csökkentsük a balesetek számát, illetve a környezetszennyezés mértékét a városi közlekedésben.