„Én colos deszkát és cserepet török” - Beszélgetés Bontovics Babett 2. Danos taekwon-do mesterrel

Bontovics Babett, a Gödöllői Taekwon-do Sportegyesület versenyzője, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar ötödéves agrármérnök hallgatója a tanévnyitón vette át a SZIE Kiváló Sportolója kitüntetést. A közelmúltban pedig harmadik díjat kapott az Év Sportolója felnőtt egyéni kategóriában a Gödöllői Sport Közalapítványtól.

B. G.

- Hogyan találkozik egy romantikus nevű lány egy távol-keleti sportággal?

- Egy véletlen folytán. Az aszódi két tannyelvű gimnáziumban tanultam. Az egyik osztálytársammal egyszer Gödöllőn sétáltunk, azt mondta, nézzünk be a művelődési központba, mert testvérétől kérne pénzt aki viszont, taekwon-do edzésen van éppen.. Benéztünk az edzésre, mire befejezték a foglalkozást, megtetszett ez a sportág, s azt mondtam, szívesen kipróbálnám. A következő alkalommal így is történt. Én maradtam, a barátnőm abbahagyta. S ennek már tíz éve.

- Előtte nem is sportolt?

- Világ életemben szerettem mozogni, görkorcsolyáztam, úsztam, bicikliztem. El kell fáradnom ahhoz, hogy tanulni tudjak. Különben teszek-veszek, mindent csinálok.

- Annyit hallottam a taekwon-doról, hogy kézzel és lábbal űzik.

- Koreában, ahonnan származik, önmagáért beszél a neve. A tae jelentése : láb, lábtechnika, rúgás; a kwon :kéz, kéztechnika, ütés; a do az út, módszer. Együtt a lábbal és kézzel való küzdés művészete. Nálunk a hangsúly 70%-ban a lábon van, pont fordítva, mint a karatéban. A bázisgyakorlatok az alaptechnikákat ,rúgásokat és ütéseket tartalmazzák. A formai küzdelem során imitáljuk a harcot, nem érünk a másikhoz. Azután jön a szabad küzdelem, az önvédelem és a töréstechnikák. A férfiak , téglát, betont és ytongot, én colos deszkát és cserepet török a bemutatókon. S nem beszéltem még a speciális törésekről, amikor is a férfiaknak 270, a nőknek 230 centi magasból kell lerúgniuk a különböző célpontokat…

- Hogyan telik a taekwon-dos élete?

- Hetente ötször edzek. Hétfőn, szerdán és pénteken két-két órát, kedden és csütörtökön 3 és felet, mert magam is tartok edzéseket gyerekektől - apukákig kezdőknek. Amikor Európa vagy világbajnokságra készül a válogatott, hétvégén is van edzés.

- A minap Olaszországból érkezett haza.

- Európa Bajnokságon voltam, amit sajnos elrontottam. Bár már kétszer szereztem harmadik helyezést, most az egyik formagyakorlat koreai nevét rosszul olvastam el a kijelzőről és kiestem. A végén a zsűri elnöke, egy hét danos mester megmutatta, hogy addig nekem volt a legmagasabb pontszámom így nyerhettem is volna… Azt hiszem, a verseny körülményei miatt rontottam. Elfelejtettek ugyanis fogadni minket a megérkezésünkkor. Sok bonyodalmon mentünk keresztül. De mivel én voltam a csapat vezetője, nagyon megviseltek ezek a kellemetlenségek. Hát majd jövőre jobban sikerül!

- Koreában járt már?

- Jövőre ott lesz a világbajnokság. Nagyon jó lenne elmenni a taekwon-do hazájába, de ez számomra teljesen kizárt. Állami támogatást nem kapunk. Én Diákhitelből veszek részt a versenyeken, életem végéig fizetni fogom a törlesztést. Nincsenek szüleim. A nagymamán nevelt fel, akit 14 éves koromban én temettettem el. Hálás vagyok azért, hogy a HÖK segitségével tavaly és az idén segítséget kaptam a kar dékánjától, dr. Csányi Sándortól. A kar átvállalta a nevezési díjat a világbajnokságra most pedig a szállásdíjamat. Büszke vagyok ,hogy az MKK-ra járhatok.

- Nem teszi agresszívvá az embert a taekwon-do?

- Nem. Hiszen én sem vagyok agresszív. Nálunk szinte érintőleges rúgások és ütések vannak, ez persze nem azt jelenti, hogy simogatjuk a másikat. Súlycsoportokra, korosztályokra osztódik a mezőny, nincsenek komoly sérülések.

- Miért a Szent István Egyetemre jelentkezett hallgatónak?

- Állatorvos szerettem volna lenni, de nem volt kémia érettségi a gimnáziumban. Emiatt a biológiát választottam, elsőként az ELTÉ-t jelöltem be. Tudtam, hogy az MKK-n is lehet biotechnológiát tanulni, ezért erre a karra is jelentkeztem. Az utolsó héten megcseréltem a sorrendet, mert úgy gondoltam, így könnyebben tudok edzésre járni, hiszen Gödöllőn is lakom. Nem bántam meg. A tanulás mellett a Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpontban dolgozom. Szakdolgozat témám az egér embrionális őssejtekhez kapcsolódik. Szeretném doktoranduszként folytatni a tanulmányaimat.

- Ezek szerint össze tudja hangolni a sportot és a tanulást.

- Olyannyira, hogy Barlettából hazaérkezve már indultam is Berlinbe egy genetikai konferenciára.