Növekvő az érdeklődés az egyetem iránt


A Szenátus április 21-én tartotta 2009/2010. tanévi nyolcadik rendes ülését Gödöllőn. Dr. Solti László rektor napirend előtt tájékoztatást adott a kutatóegyetemi pályázat eredményéről. (Erről lapunk 3. oldalán írunk részletesen – a szerk.) A Szenátus véleményt nyilvánított az Egészségtudományi és Környezet-egészségügyi Intézet főigazgatói megbízásának elnyerésére benyújtott pályázatról. Az egyedüli pályázó, dr. Köteles Lajos mb. főigazgató nem nyerte el a szükséges támogató szavazatot. A SZIE Egyetemi Könyvtár főigazgatói megbízásának elnyerésére benyújtott két pályázat közül a testület Koósné Török Erzsébet pályázatát támogatta.

 

B. G.

Mint ismeretes, öt egyetem kapott kutatóegyetemi címet, öt pedig Kiváló Egyetem elismerést. Az utóbbi ugyan nem jár materiális előnnyel, mondta dr. Solti László rektor, de a Szent István Egyetem képviselőjét másodikként szólították, és a szólítás sorrendje a rangsorral azonosítható. A Szent István Egyetem Kiváló Egyetem elismerése néhány ingadozó jelentkező számára fontos lehet, s június 15-ig még módosítható a felvételi jelentkezés sorrendje. Ezért arra kérte a karok képviselőit, hogy az egyetemi honlapon szereplő tájékoztatást vagy annak linkjét a kari honlapokon is helyezzék el. A túljelentkezésnek is megvan a maga szerepe: a legjobbakat könnyebb a többől kiválasztani, mint a kevesebből. Hozzátette: szolidaritásból is szép gesztus segíteni a többi karnak a hallgatók toborzásában.

A rektor arról is szólt, hogy az idei felvételi jelentkezések statisztikáiban a SZIE-t a nagy nyertesek közé sorolták. Néhány karnak szűk a kapacitása, de vannak olyan karok is, amelyeken komoly beiskolázási gondok jelentkeznek. Mindenesetre a jelentkezések emelkedő számával és a Kiváló Egyetem elismeréssel a SZIE felzárkózott a nagy egyetemek sorába. Ebben egyaránt szerepet játszik az integráció és a minőségi képzés elfogadott programja.

Solti László külön köszönetet mondott dr. Hornok László rektorhelyettesnek a pályázatok összeállításában végzett munkáért.

A Szenátus a napirend tárgyalása során elsőként egyetemi és főiskolai tanári pályázatokat véleményezett. A testület támogatta dr. Reiczigel Jenő egyetemi tanár pályázatát az Állatorvos-tudományi Kar Biomatematikai és Számítástechnikai Tanszékére, dr. G. Tóth László egyetemi tanári pályázatát a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetébe, Takácsné dr. György Katalin egyetemi tanári pályázatát a GTK Vállalatgazdasági és Szervezési Intézetébe, dr. Poór József egyetemi tanári pályázatát a GTK Társadalomtudományi Intézetébe, dr. Udovecz Gábor egyetemi tanári pályázatát a GTK Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetébe és dr. Peszeki Zoltán egyetemi tanári pályázatát a Gépészmérnöki Kar Rendszertechnika és Menedzsment Intézetébe. Ugyancsak támogatta a testület dr. Pék Lajos főiskolai tanári pályázatát a Gépészmérnöki Kar Gépipari Technológiai Intézetébe és Nagy István főiskolai tanári pályázatát az Ybl Miklós Építéstudományi Kar Ábrázolás és Számítástechnika Tanszékére.

A Szenátus támogatta egyetemi tanári álláshely pályázat kiírását a Gépész-mérnöki Kar Környezetipari Rendszerek Intézetébe.

A Szenátus véleményt nyilvánított az Egészségtudományi és Környezet-egészségügyi Intézet főigazgatói megbízásának elnyerésére benyújtott pályázatról. Az egyedüli pályázó, dr. Köteles Lajos megbízott igazgató – a pályázatot bíráló bizottság és az intézeti tanács egyhangú támogatása ellenére – nem kapta meg a szükséges számú szavazatot.

A SZIE Egyetemi Könyvtár főigazgatói megbízásának elnyerésére Koósné Török Erzsébet főkönyvtáros, a SZIE Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár igazgatója valamint Orbán Éva főkönyvtáros (SZIE Állatorvos-tudományi Könyvtár, Levéltár és Múzeum) nyújtott be pályázatot. A bíráló bizottság és a Szenátus is Koósné Török Erzsébet pályázatát támogatta.

A Szenátus támogatta a fürdővezető szak-irányú továbbképzési szak alapítását és indítását, a család és óvoda hatékony együtt-működése szakterületen pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzési szak alapítását és indítását, a televízió műsorgyártó szakasszisztens felsőfokú szakképzés indítását.

A Szenátus támogatta a Szent István Egyetem és a Fürge Diák közötti együttműködési megállapodás megkötését.

A Szenátus támogatta a SZIE GTK és a Gazdasági Versenyhivatal Versenykultúra Központja közötti együttműködési megállapodás megkötését.

A Szenátus támogatta a Közép-dunántúli Bioenergetikai, Környezetvédelmi Klaszterhez és az AGK Megújuló Energetikai, Biotechnológiai és Környezettechnológiai Klaszterhez való csatlakozási szándékot valamint a Gyöngyös-TISZK Szakképzés-szervezési NKK Kft-vel való együttműködési szándékot.

A Szenátus tárgyalt az egyetemi hallgatói önkormányzat kéréséről. Az EHÖK levele szerint a Szenátus létszáma a jelen felállás szerint 46 fő. A hallgatói önkormányzatok képviselőinek száma 11 fő. Ez azonban a 46 főnek csak a 23,9%-a, mely az EHÖK szerint ellent mond a felsőoktatási törvény alapján megalkotott Egyetemi Szervezeti és Működési Szabályzatban foglaltaknak.

A hallgatói önkormányzat kérte, hogy a szenátus létszámát további 2 hallgatói képviselővel bővítsék. Ha ez megtörténik, akkor a szenátusban a hallgatói képviselet százalékos értéke eléri a 25%-ot. A Szenátus vitája után az a döntés született, hogy a következő ülésen újra tárgyalják a témát.

Az egyebekben Soósné dr. Tóth Zsuzsanna egyetemi főtitkár elmondta, hogy a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár immár a második nagy pályázatot nyerte el.

A 18,8 millió forint könyvtári berkekben nagyon szép támogatás, és ezt az egyetemi tagkönyvtárak élvezik majd Jászberényben, a békési karokon, továbbá a gyulai intézetben.

 

*

 

Április 15-én a Szent István Egyetem Műszaki Igazgatóságának munkatársaival találkozott fehér asztal mellett dr. Solti László rektor. A közösen elfogyasztott ebéd előtt az egyetem vezetője tájékoztatást adott az intézmény működésének időszerű, lapunk híradásaiban is ismertetett kérdéseiről