A megvalósulás útján

DR. VIRÁGNÉ DR. HORVÁTH ERZSÉBET

Mint ahogy arról már hírt adtunk, a SZIE Pedagógiai Kara (Szarvas) és a Partiumi Keresztény Egyetem (Nagyvárad) az Európai Regionális Fejlesztési Alaptól elnyert pályázatával (43 millió forint) a határmenti pedagógus közösségek interkulturális kompetenciáinak az erősítésére vállalkozott. Ennek keretében a személyes, a szociális s a kommunikatív kompetenciák megújítására s kreatív fejlesztésére kerül sor.

Programunk 10 magyarországi és 8 romániai általános és középiskola pedagógusközösségeire terjed ki; terveink szerint közvetlenül 600, közvetve 800 pedagógust érint. Eddig Nagyváradon, Orosházán, Nagyszalontán és Békésen tartottunk 1 és 3 napos intenzív szakmai-módszertani képzést, illetve pszicho- és művészetterápiás fejlesztő foglalkozást; összesen 460 magyarországi és romániai pedagógus részvételével.

A képzési tartalmak az újgenerációs szakmai-módszertani és nevelési-képzési kérdésekre irányultak egyrészt (modulrendszerű oktatás, projektmódszer, kooperatív technikák, kompetencia alapú oktatás, inklúzió és integráció, szociális és életviteli kompetenciák stb.); másrészt a személyiség kompetenciák, a pedagógus és a pedagógiai kompetenciák erősítése és bővítése fejlesztő-terápiás foglalkozásokkal valósult meg. Ezek mellett az adott iskolák demonstrációi az iskolai terepeken zajló pedagógiai munkába engedtek bepillantást (pl. bemutató óra: egyéni bánásmód és differenciálás a digitális tábla segítségével, rehabilitáció/gyógypedagógiai tevékenység, IKT eszközök és multimédia a tanórán, témahét, projektrendszerű oktatás stb.).

Nagyszalontán fergeteges multikulturális programmal is készültek az iskolák, melyet az Európai Unió magyar és román nyelvű himnuszával nyitottak meg. Magyar-román néptánc, népzene, játék, vers, mese az élő és létező inter- és multikulturalitásról győzte meg a résztvevőket. Romániai pedagógus kollégáinkat a Békés Megyei Jókai Színház Amor omnia című fény- és árnyjáték előadására hívtuk meg, melyet a temesvári Csiky Gergely Színház vendégjátékaként élvezhettek a résztvevők. Az előadás multikulturalizmusát a romániai magyar színház magyarországi bemutatkozása és a szófiai Nemzeti Színház, illetve a Filmművészeti Akadémia professzorainak (Zheni Pashova és Peter Pashov) közreműködése biztosította.

A továbbiakban Szeghalmon, Gyulán és Nagyváradon folytatódnak a találkozók. Terveink szerint 2010 őszén zárul a 12 hónapra tervezett képzési és fejlesztési program.