Táj és természetvédelmi helyek védelme
Táj és természetvédelmi helyek védelme címmel március 24-én szakmai konferenciát rendeztek a KMOP-3.2.1/A-09-2009-0002 számot viselő, Természeti értékek védelme Babatvölgyben elnevezésű európai uniós finanszírozású projekt keretein belül. A projekt kedvezményezettje a Szent István Egyetem, melynek két kara, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar valamint a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar együtt végzi a projekthez kapcsolódó szakmai és koordinációs feladatokat.
A konferencián részt vett dr. Solti László, a Szent István Egyetem rektora, a két közreműködő kar képviseletében dr. Csányi Sándor, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja és dr. Hajós László, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékán-helyettese is. A hallgatóság között több természetvédelmi, erdészeti és egyéb szakmai szervezet képviselői is jelen voltak, valamint a projekt fizikai kivitelezését végző vállalkozások vezető is megjelentek. Ezen kívül az egyetem érintett karainak oktatói, kutatói, valamint nagy számban hallgatók is részt vettek a konferencián.
A konferencia a projektvezető, dr. Káposzta József beszámolójával kezdődött, aki a projekt nyitórendezvénye óta eltelt hat hónapban elvégzett aktív szakmai és fizikai munkálatokról számolt be. A projekt első időszakában (a közbeszerzési eljárás után), a tórendszer rekonstrukciója, a gáttestek tisztítása és a földmunkák kezdődtek el, amik a környezetvédelmi szabályok szerint február 28-ától, augusztus 31-ig időlegesen szünetelnek.
A projektelem részeként az invazív fajok irtása, a védőerdősávok telepítésének előkészületei után a cserje és erdősáv telepítési folyamata kezdődött el, ami jelenleg is zajlik. A folyamatban lévő munkálatok közben elkezdődött a második projektelem (romos épületek bontása, békaátjárók építése a babati bekötő út alatt) közbeszerzési eljárása is, aminek végén, február 28-án aláírásra került az új kivitelezési szerződés. Ennek értelmében még a tavasz folyamán legyártják és leszállítják a terelőrendszer betonelemeit. Ezek beépítési munkálatai, illetve a projektelem további részeinek megvalósulása a környezetvédelmi szabályoknak meg-felelően szeptember 1-jén kezdődik és vár-hatóan még az idén le is zárul. Összességben elmondható, hogy a beruházási munkák idő-arányosan, megfelelő ütemben haladnak és jelenleg minden feltétel adott a munkák határidőre való befejezéséhez.
A konferencia további részében a projektben felkért szakértők tartották meg a tájvédelem témakörben előadásaikat, kapcsolódva a projekt konkrét célterületéhez, illetve kiemelve annak egyedi ökológiai sajátosságait. A következő előadások hangzottak el (az előadások anyagai megtekinthetők a projekt honlapján: http://kmop.babat.hu):
1.„Vizes élőhelyek és környezetük tájhasználatának kapcsolata” (Dr. Barczi Attila)
2.„Mesterséges tavak szerepe a természetvédelemben és tájgazdálkodásban” (Dr. Bardóczyné Dr. Székely Emőke)
3. „Miért vonulnak a kétéltűek és a hüllők?” (Dr. Kiss István)
4.„Védett vizes élőhelyeken folytatott halgazdálkodási tevékenységek és az ezzel összefüggő legfőbb problémák feltárása” (Dr. Hegyi Árpád)
5. „Az invazív idegen fajok által okozott problémák és kezelési lehetőségük” (Bleier Norbert)
Az előadásokat követő fórum keretein belül lehetősége nyílt a résztvevőknek hozzászólásokra, illetve kérdéseket tehettek fel az előadóknak és a projekt vezetőinek. A programot egy sajtótájékoztató zárta, ahol a sajtó képviselőinek kérdéseire válaszolt a projekt vezetője, illetve szakértői.
A konferenciát 5 tematikus workshop fogja követni, melyből három még az idén tavasszal kerül megrendezésre. Ezen alkalmakkor szűkebb körben, egy-egy specifikus szakterülethez kapcsolódóan lesz lehetősége a résztvevőknek részletesebben megismerkedni a projekttel, a babatvölgyi élőhely adta lehetőségekkel, az élőhely-védelem során felmerült problémákkal a projektben közreműködő, a témához kapcsolódó szakértő vezetésével. A workshopok a Szent István Egyetem főépületének 4. emeletén, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetében kerülnek majd megrendezésre.
A workshopok időpontjai a tématerületekkel:
2011. április 8. Védett természeti területek vadkár elleni védelmének kérdései
(Szakértő: Belier Norbert)
2011. április 29. Védett vizes élőhelyek revitalizációjának tapasztalatai
(Szakértő: Dr. Bardóczyné dr. Székely Emőke)
2011. május 13. A babatvölgyi tavak hasznosítási lehetőségei halgazdálkodás szempontjából
(Szakértő: Dr. Hegyi Árpád)
2011. szeptember 2. A Babatvölgy gyakori és védett gerinces állatai és megóvásuk lehetőségei
(Szakértő: Dr. Kiss István)
2011. szeptember 16. Védett területek táj-használati kérdései Babatvölgy példáján
(Szakértő: Dr. Barczi Attila)
A projekthez kapcsolódó rendezvényekre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.
Fotó: szienn.hu és Balázs Gusztáv