Kis-Küküllő menti (élet)képek
Úgy tetszik, hogy jó helyen vagyunk itt – énekelték citerakísérettel Fekete Pál székelyvéckei polgármester fiai a gödöllői Városi Könyvtárban április 1-jén, a Vannak vidékek – Székelyvécke a Kis-Küküllő mentén címmel megnyílt fotó- és szoborkiállításon és ezzel minden jelen lévő egyetértett.
A Farkas Tibor és Takács Gábor fotóiból, Fekete Pál szobraiból Kecskés József által rendezett tárlatot Tihanyi István, Székelyvécke díszpolgára nyitotta meg.
Elmondta, hogy a község a Kis-Küküllő menti dombok közé zárt település a székelység és az (egykori) száz világ határán. Székelyvécke népessége jelenleg négyszáz fő, de hatvan évvel ezelőtt még kétszer ennyien laktak itt. A lélekszám csökkenése számos súlyos társadalmi problémát okozott és okoz, ami a mindennapokat is igen erőteljesen befolyásolja: lényegében alig maradt a faluban munkaképes, munkabíró vagy munkát vállalni szándékozó felnőtt.
A népesség fogyása 1990 után sem állt meg. A külföldi munkavállalás a családi gazdaságok, falusi háztartások stratégiájának a része lett. Elsősorban a fiatal nők hagyták el a falut az utóbbi húsz évben, így a 30-50 agglegény megházasításának a gondolata településfejlesztési igény is. A visszatérők között inkább nyugdíjasokat találunk.
Évszázadokon keresztül a megélhetés és a megmaradás legfőbb alapját a község tulajdonában lévő 638 hektár erdő, 89 hektár szőlő és gyümölcsös, valamint a szántó-és legelőterületek biztosították, és biztosítják ma is, bár a mezőgazdaságból az ott élők már csak nagyon nehézkesen tudnak megélni.
Fekete Pál 2008 óta Székelyvécke polgármestere. Már polgármesterré választása előtt elindította a falumegújítási folyamatot, aminek a lényege, hogy évente több, rossz állapotban lévő házat megvesznek, felújítanak és eladnak magyarországi befektetőknek, letelepedni szándékozóknak. A községbe magyarországi magánemberek adományai is érkeznek, amelyekből táborokat, kulturális programokat, borárveréseket szerveznek. Agyagot először 2000-ben fogott a kezébe, azóta számos alkotótáborban és kiállításon vett részt. Kis alkotásait, páros szobrait, melyek főszereplői férfiak és asszonyok, egy csavarhúzóval készíti.
Farkas Tibor a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar egyetemi docense, a G5 Fotográfiai Alkotócsoport munkájában vesz részt. Takács Gábor az egyetemi fotókör egyik szakmai vezetője. Dávid László kalauzolásával jutottak el a kis faluba és szerelmeseivé váltak a Kányádi Sándor verseiben oly szépen megénekelt Kis-Küküllő vidékének. Fekete-fehér képeiken mindenkihez közel hozzák a paraszti életmód végóráit élő erdélyi világát.
Farkas Tibor és Dávid László falukutató tábort is szervezett Székelyvéckére, aminek a tapasztalatait kis kötetben adták közre a múlt évben.