Hallgatóink a Népfőiskolán

A Lakiteleki Népfőiskolán, amely Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumi elnökének, az Országgyűlés alelnökének vezetésével a vidék megismerésének s fölemelésének egyik bázisa, mostanában ismét egymást követik a kutató kollégiumok. Március 21-én indult a Kossuth Kollégium és április 1-jén zárult a 2009-2011-es Tanyakollégium munkája, mindkettő egyetemünk hallgatóinak és oktatóinak részvételével.

A Kossuth Kollégium keretében öt napon át kérdőíves felmérés készült 18 kiskunsági településen a lakosság pénzgazdálkodásáról, banki és hitelintézeti kapcsolatairól, az állam pénzügyeiről alkotott véleményéről és a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos ismereteiről, tapasztalatairól. Ez év október 17-21. között a kutatás mélyinterjúkkal folytatódik. A Kossuth Kollégium szakmai vezetője Botos Katalin, az Antall-kormány államtitkára, volt tárca nélküli miniszter.

A Tanyakollégiumban a kutatási módszerek hasonlóak voltak; 2009 októberében a Kiskunság 24 településének tanyavilágában – több mint 500 tanyán – töltöttek ki kérdőíveket a hallgatók, 2010 tavaszán pedig közel 200 tanyán készítettek mélyinterjúkat. Ezeket a legérdekesebb és legtipikusabb interjúalanyok bevonásával fókuszcsoportos interjúkkal egészítették ki. Ezt megelőzően, 2002-2003-ban a Kiskunságban már volt egy Tanyakollégium, melynek hallgatói s oktatói szinte teljes létszámban a Szent István Egyetemről jöttek. A kutatást akkor is és most is az MTA Regionális Kutatások Központja Alföldi Tudományos Intézete fogta össze. A 2002-2003-as évek Csatári Bálint intézetigazgató által irányított kutatásai indították el azt a folyamatot, melynek eredményeként 2009 májusában az Országgyűlés határozatot fogadott el a tanyák és a tanyás térségek megőrzéséről, fejlesztéséről.

A mostani, II. Tanyakollégium célja egy tanyatörvény előkészítése, s ehhez igen hasznos tapasztalatokat és tanulságokat adott az a kutatómunka, amely ezúttal a Szent István Egyetem, a Corvinus Egyetem, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola és a Kecskeméti Főiskola tanárainak és hallgatóinak részvételével zajlott. A Tanyakollégium zárónyilatkozatát és 20 pontba foglalt ajánlásait (melyeket következő számunkban részletesen ismertetünk) a háromnapos lakiteleki zárótanácskozás befejezéseként a résztvevők átadták a Vidékfejlesztési Minisztérium vezetőinek.

Dulai Sándor

 

A képek Jakabszálláson készültek, a Kossuth Kollégium kutatásai során

A szerző felvételei