Lovastanár és szervező szak
A lovastanár (hippológus) és szervező szakon február 28- 30 hallgató kezdte meg tanulmányait a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán. 2007-2008-ban 19-en, 2009-2010-ben 24-en szereztek diplomát).
DR. FEHÉR KÁROLY
c. egyetemi tanár
Az egyetem öt karának nemzetközi rangú professzorai, egyetemi lovastanáraink és más rangos lovas személyiségek oktatják az öt féléves tananyagot.
Így mások mellett a tizenháromszoros fogathajtó világbajnok Lázár-testvérek, Dallos Gyula huszonötszörös díjlovas-bajnok, a lovassportok egyetlen mesteredzője, Széplaki Pál (díjugratás) és Tuska Pál (military), szakedzők, olimpikonok, egyetemi lovastanárok, tovább Szalontai Zoltán western Európa-bajnok, Kassai Lajos lovasíjász világbajnok; a nemzetközi Lovas Szövetség kiemelt bírói és pályaépítője.
Extra gyakorlati oktatóhelyek: Lázár Lovaspark, Domonyvölgy; Dallos Gyula Xenophon Díjlovagló Központ, Dunakeszi; Nemzeti Lovarda, Budapest; Lovasterápia Központ, Fót; Szalontai Western Ranch; Kassai Lajos Lovasíjász Központ; a Magyar Lovas Szövetség országos bajnokságainak kiemelt helyszínei.
Az első félévben az állatorvos- és állattudományok között például az anatómia, belgyógyászat, járványtan, szaporodásbiológia, sebészet, ortopédia, patkolástan, vagy genetika, etológia, takarmányozás szerepel – zömében gyakorlati helyzetben.
A második félévben a ló-lovaságazat gazdasági, közgazdasági ismereteit oktatják. A következő három félév aztán igazából a lovaké, a kilenc lovassport szakágé – kimondottan gyakorlati körülmények között (a három olimpai szakág: díjugratás, díjlovaglás, military, továbbá fogathajtás, lovastorna, távlovaglás- és hajtás, reining, western lovasíjászat).
A hallgatók a legkülönbözőbb területekről érkeztek. Van köztük lovasedző, belovagló, agrármérnök, erdész, környezetvédő, ménesigazgató, közgazdász, energetikus, programozó, tudományos kutató, biológia- és nyelvtanár, kommunikációs szakember, tengeri szállítmányozó, színművész és filmrendező, saját vállalkozását (lovas vállalkozását) vezető.
Közös vonásuk: tudásvagyont gyarapítani érkeztek a rajongásig szeretett lovak világába!
Ami a legfontosabb: jelentős a kapcsolatuk, kötődésük a lovakhoz! A társaság mintegy a felének – együtt több mint száz – lova van. Huszan rendszeresen lovagolnak, vagy hajtanak; közülük heten versenyszerűen. Nyolcuknak lovas képesítésük van (edző, belovagló-edző, rajtengedély vizsga). A jövőt tekintve különösen fontos, hogy a társaságnak kereken a háromnegyede tervezi: hogy – szándékuk szerint az egyetemi tanulmányaival párhuzamosan – a Magyar Lovas Szövetségnél lovasedzői bizonyítványát is megszerzi.
Diplomás, nyelveket (van aki több nyelvet) beszélő, kitűnő társaság tanul a Lovastanár (Hippológus) és Szervező Szakon.
Készülődik a lovasértelmiség!