Körös Tanulmányok, 2010

KÖLCSEYNÉ BALÁZS MÁRIA

Néhány évvel ezelőtt, 1999-ben aktuális írásokat gyűjtöttem a második esély iskolájáról. Így került a kezembe egy egyszerű, ám igényes kivitelű kötet, Körös Tanulmányok címmel. S bár eredetileg csak egy tanulmányt kerestem benne, a kiadvány érdekes olvasmánynak bizonyult, s gyakorlatilag elejétől a végéig mindent elolvastam benne. Nagy elismeréssel gondoltam írókra és szerkesztőkre egyaránt, ám akkor még fel sem merült bennem, hogy egyszer majd az én nevem is ott szerepelhet a tartalomjegyzékben. A 2010-ben megjelent tanulmánykötet azonban – immár nem is első alkalommal – az én írásomat is közölte.

A Körös Tanulmányok 1995 óta minden évben megjelenik. A szerkesztő, Micheller Magdolna bevezető gondolata az előszóban a kiadvány céljára világít rá:

„A Szent István Egyetem (SZIE) Gazdasági Kara – a korábbi jogelőd intézmények hagyományát követve – szorgalmazza és gondozza, hogy a kollégák tudományos eredményeit periodikába gyűjtve, írásban is hozzáférhetővé tegyük.”

S a kar, természetesen abban is követi a jogelőd intézmények hagyományait, hogy évről-évre komoly erőfeszítéseket tesz a tanulmánykötet anyagi és humánerőforrás feltételeinek biztosítása érdekében (ami, valljuk be, nem kis dolog, tekintve a PPP-vel terhelt költségvetést, a kollégák munkáit, elfoglaltságait). A felelős szerkesztő elő-előforduló türelmes határidő-módosítása bizony jól jön némely esetben…

A kiadvány mára már ismert, várt publikációs lehetőség, és egyben ismert, várt szakmai olvasmány. A kar főállású oktatói, óraadói, s a tudományos diákköri tevékenységben jeleskedő hallgatói számára presztízst jelent bekerülni a kötetbe az aktuális kutatásokat bemutató tanulmányokkal.

A 2010. évi kiadvány is méltó az elődökhöz. A közel kétszáz oldalon tizenöt oktató tudományos tevékenységébe nyerhetünk bepillantást, s alkothatunk képet szakmai munkásságukról.

A kötet mind magyar, mind angol nyelven közöl tanulmányokat, formailag igényesen, megfeleltetve a publikációs sztenderdeknek, abstract, kulcsszavak, előírásszerű hivatkozások, irodalomjegyzék feltüntetésével.

S hogy mit is olvashatunk a 2010. évi kiadványban?

Többen a már megszerzett PhD fokozat értekezésének esszenciáját, téziseit mutatják be. Mások – részben a tanulmányok, a fokozatszerzés diktálta előírásoknak megfelelve, a publikációs kreditek teljesítésének szándékával, részben pedig a szakmai közvélemény tájékoztatásának igényével – osztják meg velünk folyamatban lévő kutatásaik eddigi eredményeit.

Karunk tudományos tevékenységére jellemző a térségi gondolkodás, a problémaérzékenység – szűkebb környezetünket tekintve. Jól példázzák ezt eddigi kutatási eredményeink is.  2007-től működik szervezetten a Régió és Identitás Hallgatói Kutató Műhely. Tevékenységének eddigi eredményeit kettő – a Békés Megyei Önkormányzattal kötött együttműködési megállapodás alapján végzett – regionális kutatás, valamint a kari és az országos TDK mozgalomban való részvétel jelzi. A Békés Megyei Területfejlesztési Tanács mindkét kutatási zárójelentést eredményesnek, hasznosnak értékelte.

E térségcentrikusság természetesen tetten érhető a jelenlegi tanulmánykötetben is, gondolok itt pl. Árpási Zoltán által a Dél-alföldi régióban vizsgált egészségturizmus jellemző fogyasztói igényeinek bemutatására, vagy Leszkó Róbert kutatására, mely Békés megye sajátos gazdasági fejlődését mutatja be az I. világháború időszakáig.

Tágabb összefüggések is körvonalazódnak Nagy Rózsa tanulmányában, mely az Európai Unió adórendszerének fejlődési tendenciáit állítja középpontba, s ugyancsak igaz ez Kiss Csilla, egy Erasmus Intenzív Program hatásairól közölt, igen érdekes, s kutatásmódszertanilag rendkívül igényes összefoglalójára.

Két tanulmány elemzi a hallgatói elégedettséget, képzéseinket illetően. Mindkettőben lehetőség nyílt korábbi és a legutóbbi vizsgálati eredmények összehasonlítására. Azért is érdekesnek tartom a végzett hallgatók véleményének elemzését, melyet Krajcsóné Kraszkó Ilona dolgozott fel, mert harmadik alkalommal, közel ugyanazokra a kérdésekre kért választ, s így az évek során a különbségek, a hasonlóságok, illetve a tendenciák is vizsgálhatóak.

Magam is e témakörben, azaz az elégedettség, motiváció, intézményi vonzás gondolatkörében ötleteltem, eltöprengve egy vidéki felsőoktatási intézmény (kar) helyzetén, lehetőségein.

Olvashatunk továbbá igen érdekes és változatos témákról, így a BLCD motorok alkalmazása és a villamos energia megtakarítás, a területi közigazgatás, a trigonometrikus függvények határozatlan integráljai, a tudásmenedzsment, a büntetőügyi mediáció, a lakossági megtakarítások és bankszektori kínálat, a számviteli szabályozás és a matematikát, fizikát és informatikát oktató tanárok országos konferenciájának bemutatása is mind-mind az oktatói gárda sokoldalúságát bizonyítják.

Szeretném a figyelmükbe ajánlani karunk tudományos kiadványát, a Körös Tanulmányokat! Nem célom az egyes dolgozatok részletes ismertetése, bemutatóm kizárólag az igényfelkeltés szándékával íródott. Ha sikerült figyelmüket ráirányítani, akár az interneten is olvashatják azt a SZIE békéscsabai Gazdasági Karának honlapján.