Körös Tanulmányok 2011
Négy évvel ezelőtt, még mint a Gazdasági Kar hallgatóját az a megtiszteltetés ért, hogy dr. Simon Imrével, mint társszerzővel, az aktuális Körös Tanulmányokban leközölhettük közös publikációnkat. Azóta több tanulmányomat ismertették az 1995 óta folyamatosan megjelenő kiadványban. Az idén pedig azt a megtisztelő felkérést kaptam a szerkesztőtől, dr. Micheller Magdolnától, hogy mutassam be a 2011-es kiadványt. Mint kezdő tanársegéd, örömömre szolgál a kar és a kollégák tudományos teljesítményének ismertetése.
BODNÁR GÁBOR
A kiadvány hagyományosan novemberben, a Magyar Tudomány Ünnepéhez és a kar tudományos rendezvénysorozatához kapcsolódóan jelenik meg, de más karok oktatói is fellelhetők a szerzők között. Külön öröm, hogy ar tehetségprogramjának keretében, a Régió és Identitás Hallgatói Kutató Műhely nyolc tehetséges hallgatója is ismertetheti kutatási eredményeit. Így összesen 24 színvonalas tanulmány olvasható az idei kiadványban, amely financiális hátteréhez az Oktatásért közalapítvány is hozzájárult.
A Körös tanulmányokban található munkák a tudomány széles spektrumát ölelik fel. Borzán Anita és Szigeti Cecília közösen dolgozták fel a felelős vásárlás témakörét, ismertetve, hogy a ma fogyasztójának milyen súlyos felelőssége van saját környezete iránt. Lakatos Vilmos a kis- és középvállalkozások kontrolling sajátosságait elemzi. A KKV-kon belül is az ország keleti felében találhatók képezik az elemezés tárgyát. Krajcsóné Kraszkó Ilona és Tóth János a Szent István Egyetem Diplomás Pályakövető Rendszerének a békéscsabai karra vonatkozó adatait és az abból levonható tanulságait elemzi. Az összegyetemi felmérésnek e szűkebb szegmense is sok érdekes és releváns adatot tartalmaz a hallgatókkal és az intézménnyel kapcsolatosan. Micheller Magdolna két tudományos közleménye is olvasható a kiadványban. A szerkesztő beszámol az MTA SZAB Békés Megyei Tudományos Testületének elmúlt tizenöt éves tevékenységéről. Mint a szervezet közelmúltban tartott előadásán is elhangzott és a cikkből is kiderül, az elmúlt másfél évtized tudományos eredményei mellett a BMTT egyfajta pezsgést kíván vinni a megye életébe és összefogja a különféle tudományos műhelyeket, ami mindenképp üdvözölendő Békés megye tudományos jövőjével kapcsolatosan. A szerkesztő másik közleménye Áchim L. Andrásról, a tragikus sorsú paraszt-politikusról szól – életéről és hagyatékának ma is aktuális szerepéről. Az Európai Unióval kapcsolatos Kovács Mihály írása, amely az EU regionális politikáját mutatja be. Kapcsolódik az unióhoz Nagy Rózsa témája is, aki a napjainkat meghatározó pénzügyi válságot és annak hátterét elemzi, az eurózónára fókuszálva. Szintén a válsággal kapcsolatos Horváthné Kökény Annamária elemzése is, aki az ingatlanpiac jövőbeli irányaival kapcsolatosan értekezik. A 21. századi tudásalapú gazdaságban szintén igen aktuális Hrabovszki Katalin témája, a szervezeti tudás elméleti megközelítéseinek vizsgálata. A környezetvédelmi termékdíj kiszámítását modellezi Simon Sándor, aki ehhez a Microsoft vállalatirányítási rendszerét használja fel. Oktatással kapcsolatos Velkey Gábor és Karlovitz János Tibor munkája is. Előbbi szerző az alapfokú oktatás közpolitikai dilemmáit veszi számba, míg utóbbi a hátrányos helyzetű felnőttek körében alkalmazandó oktatási-képzési módszerekről ír. Virághné Horváth Erzsébet a határ mentiség témakörében vizsgálja az interkulturális kapcsolatokat, míg Vandlik Jánosné a családfakutatást köti össze a modernkor eszközeivel, az interneten fellelhető családtörténetek keretében. A természettudományok felé fordulva Molnár István mátrixos módszer segítségével végez számításokat, míg Végh Sándor az atomenergia magyarországi szükségességére hívja fel a figyelmet.
Mint már a bevezetőben is említettem, nyolc tehetséges hallgató is lehetőséget kapott arra, hogy publikálja a tudomány terén elért sikereit. A műhely jellegéből adódóan a munkák döntően a regionális tudományhoz kapcsolódnak. Fodor Ákos a regionális differenciálódást vizsgálta a Visegrádi országok körében. Vozár Andrea Tímea egy régióra fókuszálva, a Dél-Alföld mezőgazdaságát elemezte. Szilágyi Miron szintén az imént említett területegységhez kapcsolódóan értékelte a klaszterek regionális politikában betöltött szerepét. Bodóczi István a borturizmust és annak gazdasági hatásait írta le színes tanulmányában. Videréna Viktória egy Dél-alföldi település általános iskolájában végzett kutatómunkáját ismerteti, ahol annak bevételeit és azok alakulását elemzi. Jakab Dániel Békés megye lehetőségeit értékeli új, nem szénhidrogén eredetű energiaforrások föltárásának és használatának szemszögéből. Leelőssy Anita a menekültek helyzetét és hazai megítélését kutatta, míg Szabó Katinka Miléna a feltörekvő ázsiai óriás, Kína agrár- és külkereskedelmét elemezte.
Bízom benne, hogy sikerült az olvasó érdeklődését felkeltenem. A kiadvány interneten, a SZIE GK oldalán is elérhető. Már az eddigi rövid ismertetésből is látható, hogy izgalmas és igen szerteágazó tudományos eredményeket közöl a Körös Tanulmányok 2011. évi száma. A kiadványt áttanulmányozva pedig kijelenthető, hogy az kiválóan reprezentálja a karon folyó tudományos munka színvonalát.