Innovatív Iparágak Kutatóközpont

A magyar sajtót is bejárta a hír: hazai és nemzetközi hátterű nagyvállalatok, többek között a FreeSoft közreműködésével Innovatív Iparágak Kutatóközpont (IK)2 alakult a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetében. A kutatóközpont létrehozásának célja az, hogy elméleti kutatási hátteret és oktatási platformot biztosítson a kutatás-fejlesztésre alapozott versenyképes innovatív iparágak megteremtésére vállalati környezetben tapasztalatot szerzett fiatal szakemberek kinevelésével.

A kutatóközpont egyik kiemelt feladata az, hogy konkrét eredményekkel igazolja a termékcentrikus innovációs modellt, azaz olyan új megoldásokat dolgozzon ki, mely egy hosszú távú gazdaság- és társadalomfejlesztés alapja lehet. Mint dr. Vasa László egyetemi docens, a kutatóközpont vezetője elmondta, kiemelt kutatási területként jelenik meg az ESFRI infrastruktúra által biztosított monopoljellegű tudományos környezet jellemzőinek vizsgálata, a kutatás-fejlesztés hosszú távú finanszírozhatósága, a nyílt szabványokon alapuló, nyílt forráskódú, a közigazgatásban alkalmazható informatikai megoldások tervezése és költség-haszon elemzése, illetve a megújuló energiaforrások területén végzett tevékenység is.

Az (IK)2 kutatóközpont nyár eleji megalakulása óta számos cég és társadalmi szervezet jelezte együttműködési szándékát innovációs projektek, közös pályázatok és jogszabály-előkészítés terén és a nemzetközi érdeklődés is erősödik. A kutatóközpont szakkollégium működtetését is tervezi. A legtehetségesebb hallgatók kapcsolódhatnak be az intézet munkájába, megismerve egy-egy kiemelt terület sajátosságait.

A FreeSoft a közeljövőben köt együttműködési megállapodást a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karral annak érdekében, hogy hozzájáruljon a nyílt forráskódú (open source) szoftverek elterjesztéséhez, valamint a tudásalapú társadalom fejlesztéséhez. A nyílt forráskodú szoftverek különösen az államháztartási intézményekben generálhatnak jelentős hatékonyság növekedést és költségcsökkentést. Az együttműködés során a kar hallgatói szakmai gyakorlati program keretében is betekintést nyerhetnek az informatikai üzlet világába.

A FreeSoft jószolgálati célja, hogy a maga módján is segítse az egyetemeket abban, hogy az üzleti élet igényei szerint is speciális képzést kapjanak az egyetemi hallgatók. Orientálni lehet a vállalati kört foglalkoztató, nagyon is gyakorlati, napi kérdések, kutatási témák kijelölésével a hallgatók szakdolgozat választását, tudományos diákköri témaválasztását. Kölcsönösen előnyösnek tűnik, ha hallgatók kisebb vagy nagyobb csoportja közös teamben dolgozhat már az egyetemi évek alatt az élenjáró technikai és szoftver cégek munkatársaival és részt vehetnek nagy projektekben. Mind az (IK)2, mind a FreeSoft, de a később csatlakozni kívánó intézetek, vállalatok is profitálhatnak abból, ha olyan országos vizsgálatokat tervezhetnek, melyekhez egy nagy egyetem hallgatói is megmozgathatók. Felmérhetők lennének például, hogy mik akadályozzák az önkormányzati ügyintézésben az irodai dokumentum kezelés automatizálását, vagy mivel segíthető az „e"-ügyintézés a közigazgatás minden szintjén is.