Tanítási verseny és módszertani konferencia
„Fókuszban a magyar nemzeti Himnusz" címmel november 6-án, Szarvason, a Szent István Egyetem Pedagógiai Karán ünnepi rendezvénysorozatra került sor. A Kommunikációs Intézet zenei szakcsoportjának oktatói hirdették meg az országos versenyt és konferenciát.
LINDENBERGERNÉ DR. KARDOS ERZSÉBET
BARTÁNÉ DR. GÓHÉR EDIT
A tanítási versenyt és módszertani konferenciát nemzeti imánk Erkel Ferenc általi megzenésítésének 165. évfordulója tiszteletére rendezett kiállítás október 15-i megnyitása előzte meg. A kiállítás dr. Nagy Ádám numizmatikus és muzeológus magángyűjteményének szíves felajánlásával jött létre a szarvasi Tessedik Sámuel Múzeumban.
A Himnusz tanítása, hangoztatása mindenkor nemzeti identitásunk megerősítését szolgálja, mert ez tartja fenn azt az azonos eredetű sors-, élet- és lelki közösséget a közös múlt, közös nyelvi kultúra által összefonódó emberi életteret, melynek neve nemzet, s amely egyszerre jelent családi házat és hazát.
A novemberi program bevezetőjében Boczonádi Zsuzsanna és Berecz Zsolt hallgatók tolmácsolásában elhangzott a Boldogasszony Anyánk című néphimnusz és Kölcsey Ferenc nyolc versszakos himnuszkölteménye.
Dr. Lipcsei Imre dékán és Babák Mihály polgármester, országgyűlési képviselő üdvözlő gondolatai után a megnyitó programjában Maczelka Noémi DLA zongoraművész (Szeged) felemelő Liszt-interpretációit élvezhette a közönség. Ezt követték Sebestyénné Farkas Ilona zenepedagógus, karnagy (Budapest), Sziklavári Károly főiskolai tanár (Szeged), valamint Bagyinszki Zoltán fotóművész, kulturális főtanácsos (Gyula) Erkelhez és korához fűzött plenáris előadásai.
Ebéd után értékelték a beküldött pályamunkákat és adták át a díjakat. Az értékelést két neves zenepedagógus, Bencze Lászlóné dr. és Sebestyénné Farkas Ilona készítette elő. A versenytanítások bizonyították, hogy mennyire nehéz feladat nemzeti imánk megtanítása. De az is bizonyosságot nyert, hogy lelkes, felkészült tanítójelöltek és tantárgypedagógusok dolgoznak az ország tanítóképző főiskoláin. Az értékelő szavak mellett maguk a versenyzők is felvetettek sok megoldandó feladatot, amelyek nemcsak a Himnusz tanításában, hanem a magyar énektanítás feladatai között is szerepelhetnek.
Az értékelésben komoly szerepet játszott a beküldött óra felvételének és óratervezetének szakmai színvonala, az alkalmazott módszerek változatossága, s a tanítójelölt egyénisége.
A nemes verseny öt díjazottja: Kovács Hajnalka, az Apor Vilmos Katolikus Főiskoláról; Keszeli Kitti, a Szent István Egyetem Pedagógiai Karának hallgatója, Bergovecz Dávid, a Kaposvári Egyetem tanítójelöltje valamint Sándor Csilla, a Kecskeméti Főiskola és Saflánszky Sarolta, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar versenyzője. Gratulálunk a győzteseknek és felkészítőiknek!
S köszönet mindazoknak, akik anyagi támogatásukkal segítették a verseny és konferencia megrendezését: Szent István Egyetem Pedagógiai Kar - Szarvas; Tessedik Sámuel Múzeum - Szarvas; dr. Nagy Ádám numizmatikus, muzeológus - Szeged; Babák Mihály polgármester, országgyűlési képviselő - Szarvas; Domokos László, Békés megye elnöke, országgyűlési képviselő - Békéscsaba; dr. Perjési Klára polgármester, országgyűlési képviselő - Gyula; dr. Puskás János rektorhelyettes, Szent István Egyetem - Szarvas; EMB Kottakiadó - Budapest; Hungaroton Records Kft. - Budapest; Dürer Nyomda Kft. - Gyula.
A rendezvény védnökei dr. Lipcsei Imre dékán, főiskolai tanár; Bartáné dr. Góhér Edit főiskolai docens; Lindenbergerné dr. Kardos Erzsébet főiskolai docens voltak.