Vadászati felügyelői továbbképzés a Vadvilág Megőrzési Intézetben


A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete és a Mezőgazdasági és Szakizgatási Hivatal Központja közösen szervezte meg a vadászati felügyeleteken dolgozó munkatársak szakmai továbbképzését. A november 18-i trófeabírálattal és nagyvadgazdálkodással foglalkozó szakmai nap helyszíne a Vadvilág Megőrzési Intézet jól felszerelt trófeabírálati tanterme volt.

Az előadások sorát dr. Csányi Sándor egyetemi tanár nyitotta meg. A Sűrűségfüggés a nagyvadgazdálkodásban c. előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a biológiai adatok gyűjtése és megfelelő értékelése nélkül ma már nem lehet sikeres vadgazdálkodást folytatni. Dr. Heltai Miklós egyetemi docens a szelekció vadgazdálkodási lehetőségeiről és a különböző korbecslési módszerek alkalmazhatóságáról beszélt a hallgatóságnak.

A bevezető előadások után előbb a vadgazdálkodás gyakorlati szakemberei kaptak szót. Feiszt Ottó a Zalaerdő Zrt., Palánki Gábor a Gyulaj Zrt. trófeagazdálkodásáról és a vadászat során meghozandó döntések nehézségeiről tartott érdekfeszítő előadásokat. A tudomány és a gyakorlat előadási után a felügyeletek munkája alapján tekintették át a résztvevők a trófeagazdálkodás és a nagyvadgazdálkodás szabályozási és ellenőrzési lehetőségeit. Kosaras Zoltán, Széll István és Szabó Zoltán előadásaikban a trófeabírálat gyakorlati végrehajtásának egységesítésére bírálati bemutatót is tartott.

Az este kötetlen beszélgetése során Lajkó Ákos természeti és genetikai erőforrásokért felelős elnökhelyettes és Zsigmond Richárd földművelésügyi és agrár-környezetgazdálkodási igazgató tájékoztatott az MGSZH előtt álló feladatokról. A továbbképzés ˝A tudomány eredményei, az eredmények közlésének tudománya a Szent István Egyetemen˝ c. TÁMOP-4.2.3-08/1/KMR-2008-0004 jelű európai uniós pályázat támogatásával valósulhatott meg.