Dr. Knoll Imre háromszöge

 Egyetemünk örökifjú professor emeritusai közé tartozik dr. Knoll Imre, az MTA doktora, a SZIE honoris causa doktora, akit a nemzeti ünnepen újabb elismerés ért. Mint lapunkban hírül adtuk, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki. (Képünkön dr. Gyulai Józseffel, az MTA Műszaki Osztálya elnökével és dr. Pálinkás Józseffel, az MTA elnökével látható.)

B. G.

Pár nappal később nemzetközi logisztikai konferencián tartott nyitóelőadást a Marriott Hotelben, abból az alkalomból, hogy alapítói közreműködésével, 25 évvel ezelőtt jött létre az European Logistics Association (ELA), valamint a Magyar Logisztikai Egyesület. A 87. életévében járó professzor lapunk szerkesztőségét tisztelte meg látogatásával.

  • Két okból is nagy örömet okozott számomra a kitüntetés. Az első az, hogy az MTA elnöke terjesztett fel rá. A másik pedig, hogy a logisztika tudományát művelők közül, itthon elsőként kaptam meg ezt a magas állami kitüntetést - mesélte. - (A 20. évfordulóra -2004- alapított „Európai Logisztikai Díjat", ugyancsak elsőként, neki ítélték.)

  • Az ünnepi konferencián „A logisztika tudomány 25 éve a gazdaságért és a társadalomért" címmel tartottam előadást. A mintegy 150 fős nemzetközi közönség előtt bemutattam tudományos fejlesztési projektjeim vállalati hasznosításában eddig elért eredményeit és részleteztem a ma igen aktuális kockázatkezeléshez kidolgozott új módszereimet is. A jövő logisztikai trendje az interdiszciplináris, csapatmunkát igénylő tudomány és annak gyakorlati hasznosítása, benne főként a marketinggel, a kontrollinggel és az informatikával.

Dr. Knoll Imre rendszerszervező elkötelezettséggel dolgozik, hiszen mérnök és közgazdász egy személyben. Meglátása szerint, ahogyan a globalizáció, úgy a mostani világválság is megváltoztatta a gazdasági és a társadalmi prioritásokat.

- Én az áruk, termékek, sőt az emberek „mozgatását" vizsgálom, e folyamatok gazdaságra és a társadalomra gyakorolt hatása függvényében. Számomra ezek az egymással kölcsönhatásban lévő területek egy háromszög csúcsait alkotják. Tizenöt évvel ezelőtt tanácsadó céget is létesítettem, abból a felismeréséből kiindulva, hogy a vállalati vezetők mellett működő logisztikai szakemberek, új módszereikkel hogyan adhatnak prioritást az önköltség csökkenésének, ezáltal a versenyképesség emelkedésének is.

Dr. Knoll Imre a jövőt illetően lényeges jelzésnek tekinti például azt, hogy a Mercedes cég már meg is vásárolt a tervezett kecskeméti gyára felépítéséhez szükséges hatalmas ingatlant.

- Ott voltam a helyszínen, amikor ezt a döntést a leendő cégvezető bejelentette. Sőt kiemelte, bíznak benne, hogy a magyar szakemberekkel közösen olyan gyárat tudnak létesíteni, mely mintaértékű lesz gépkocsigyártó óriásbirodalmukban. Komoly meglepetést okozott, hogy a gazdasági válság hatására sem léptek vissza befektetésüktől, sőt már kezdik oktatni a környékben élő szakembereket. A térség hazai kis- és közép-, sőt nagyobb vállalatai pedig keresik az együttműködés lehetőségeit és területeit a Mercedessel.

Professzor úr is készül a közeljövőre: május 22-én kapja meg vasoklevelét a Műegyetemen, ahol 65 éve szerzett diplomát - a főváros bombázása alatt.

Rövid beszélgetésünk végén nem hagyhattuk ki, hogy megkérdezzük, min is töri a fejét mostanában dr. Knoll Imre?

- Azon, hogy tovább kell erősíteni a gazdaság és a társadalom kapcsolatrendszerét. Ehhez kiemelten szükséges a multikkal is kooperáló kis- és középvállalkozások fokozott állami támogatása, valamint a szellemi tőke - generációk együttgondolkodásával segített - gyarapítása. Mindezek nélkül ugyanis nem várhatjuk a magyar gazdaság hőn óhajtott fejlődését.