Sportolói egyesületet neveztek el róla

 Több mint 1700 sportolót edzett, versenyzői több mint 100 magyar bajnoki címet szereztek - ez a két adat is jellemezhetné Kirchhofer Józsefet, Csosza tanár urat, Gödöllő város díszpolgárát, akit 90. születésnapja alkalmából köszöntöttek a premontrei gimnáziumban január 28-án.

De az esemény, melyre a rá jellemző szeretetteljes mosollyal érkezett, és amelyről ugyanilyen mosollyal távozott silteres sapkája alatt, sokkal többről mesélt. Mesélt arról az emberről, akiről már életében sportegyesületet neveztek el. Mesélt a rá megbecsüléssel emlékező a tanítványokról, akik, bár különböző generációkat képviseltek, megjelenésükben, kiállásukban egyből elárulták, hogy a sportok királynőjével jártak jegyben a Gödöllői Egyetemi Atlétikai Club színeiben.

Népdal és szavalat köszöntötte a kiváló pedagógust, akit Ötvös Károllyal és Benkó Tiborral említenek egy lapon, akik még őket is ismerték. A fél évszázados pályafutás alatt Gödöllő szimbólumává vált Kirchhofer József, ahogy Pintér Zoltán alpolgármester mindenki szívéből szólt az ünnepelthez.

A Kirchhofer József Sport Egyesület szervezésében rendezett születésnapi esten egy archív videofelvétel lejátszásának köszönhetően fél órán át ott éreztük magunkat a tornateremben, ahol a 80-as években alapozó edzést tartottak a sportolók. Csosza tanár úr - aki maga is a legkülönbözőbb sportágakban ért el kimagasló eredményeket, ennek köszönhetően irigylésre méltó testi felépítéssel is rendelkezett - olyan kézmozdulatokkal dirigált, mint a legutóbbi bécsi újévi koncert karmestere.

S ha már a képeket előhívták, legyen szabad a krónikásnak a két évtizede lejegyzett soraiból is idézni, miként emlékezett vissza Csosza tanár úr diákkorára.

„- Sportpályafutásom Ötvös Károly testnevelő tanárommal és Kömlei Károly edzőmmel kezdődött. 1930-ban léptem az ötödik osztályba és a premontrei gimnáziumba. Iskolámban szerették a testnevelést, sőt: pártolták. A budapesti országos középiskolás-bajnokságra az egész gimnázium felutazott egy kibérelt villamoson. Messziről lehetett hallani buzdításukat, mert már azzal érkeztek a pályára.

- Az osztályomban sportfelelős voltam, és többek között gerelydobásban képviseltem a gödöllői színeket. Színeket? Akkor ezt komolyan vették. Olyannyira, hogy az érettségin a növendékek sportérmeit, díjait is kiállították a vizsgabizottság előtt. Félreértés ne essék, a befolyásolás szándéka nélkül tették ezt. Úgy vélték, ez is része az iskolai életnek. Az én vizsgámon - mivel akkor még szabad bejáratú volt az érettségi - ott szurkoltak mögöttem azok is, akik a versenyeken szorítottak értem."

Az írás abból az alkalomból született, hogy Kirchhofer József 1986-ban elnyerte a Magyar Atlétikai Szövetség által alapított Magyar Atlétikáért kitüntetés arany fokozatát.

Ahogy akkor, úgy most sem maradunk adósok a tanár úr becenevének magyarázatával. „Kirchoffer József közismerten nem szereti a focit. Középiskolás korában azonban kergetnie kellett a bőrt, beállt hát kapusnak. Hol a bal, hol a jobb sarokba engedte be a lövéseket. A kor ismert spanyol kapusáról nevezték el Csoszának. Így ismeri a királynő magyarországi népe."

Balázs Gusztáv